Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Şubat 2023 Salı

Türkiye'nin karanlık günü: Depremde ölü sayısı 3 bin 432'ye yükseldi

Türkiye pazartesi sabahı saat 04.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğünde depremle sallandı. Bundan 9 saat sonra 7,6 büyüklüğünde bir başka deprem daha oldu. Resmi verilere göre depremde en az 3 bin 432 kişi öldü, 20 bin 534 kişi ise yaralandı.

Türkiye'nin karanlık günü: Depremde ölü sayısı 3 bin 432'ye yükseldi

6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem meydana geldi. Deprem, bölgedeki diğer ülkelerde de hissedildi. Türkiye'de 10 ilde yaklaşık 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölge yıkıma uğradı. Suriye'de de çok sayıda can kaybı var. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor; AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar'ın son açıklamasına göre 10 ilde 7 bin 800'den fazla kişi enkaz altından kurtarıldı. En az 3 bin 432 kişi ise hayatını kaybetti. 

Depremden en çok etkilenen iller Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Adana, Diyarbakır ve Malatya oldu.

Türk Kızılayı Genel Müdürü Kerem Kınık, 40 bin ünite kan bağışlandığını söyledi ve kan ihtiyacının sürdüğünü vurgulayarak gönüllü vatandaşları kan bağışlamaya çağırdı.

Orhan Tatar, teyit edilen yıkılmış bina sayısının 5 bin 775, teyit edilmeyen yıkılma ihbarı gelen bina sayısının ise 11 bin 302 olduğunu açıkladı. Tatar, "Bölgede olumsuz hava koşulları devam ediyor. Bölgede 10 gemi görevlendirildi. İskenderun Limanı'ndan vatandaşlarımız hastanelere sevk ediliyor. 54 hava unsuru görev yapıyor. Şu ana kadar 154 sorti yapıldı" ifadelerini kullandı. TGC İskenderun Gemisi de yaralıları gemilerle Mersin'e taşıyor.

Deprem nedeniyle Türkiye'de 7 günlük milli yas ilan edildi.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4'üncü seviye alarm verdiklerini ve bunun uluslararası yardım çağrısı anlamına geldiğini söyledi. Bunun üzerine dünyanın dört bir yanından yardım ve destek teklifleri geldi. Birçok ülke arama kurtarma ekiplerini deprem bölgesine gönderiyor. Detayları bültenimizdeki diğer haberlerde okuyabilirsiniz.

Geri Dön 07 Şubat 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN