Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Mart 2023 Salı

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, Credit Suisse’i satın aldı

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası ve Avrupa’nın önde gelen bankalarından Credit Suisse, ülkenin en büyük bankası UBS tarafından 3 milyar franka satın alındı. Anlaşmanın banka müşterilerini etkilemeyeceği belirtildi, bankanın hissedarları ise büyük mali kayıp yaşadı.

UBS ve Credit Suisse arasındaki anlaşma, piyasaları sakinleştirmeye yetmedi; UBS hisseleri, satın alımdan sonra yüzde 14 değer kaybetti. Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank da pazartesi gününe hisselerinde yüzde 8,5 ve yüzde 6,5 değer kaybıyla başladı.

167 yıllık bir tarihe sahip olan Credit Suisse, özellikle son yıllarda, müşterilerin ve yatırımcıların güvenini zedeleyen yolsuzluk, para aklama, ve vergi kaçırma skandallarıyla gündeme geliyordu. ABD’deki banka iflaslarının ardından Avrupa’da da bir bankacılık krizi yaşanabileceği endişesi, Credit Suisse için bardağı taşıran son damla oldu. 

UBS’e 3 milyar franka satılan bankanın piyasa değeri cuma günü 7 milyar dolar, bir yıl önce ise yaklaşık 25 milyar dolardı. Ancak UBS, bankayı satın alarak, bankanın şu anda içinde bulunduğu yaklaşık 5 milyar franklık zararını da üstlenmiş olacak. Zararın karşılanması için İsviçre Merkez Bankası da destek verecek. 

Geri Dön 21 Mart 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN