Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Temmuz 2023 Salı

Hükûmet düşmüştü: Rutte siyasetten çekiliyor

13 yıldır Hollanda Başbakanlığı yapan Mark Rutte, hükûmetinin dağılmasının ardından, VVD partisi liderliğinden ve aktif siyasetten çekileceğini açıkladı. 

Hükûmet düşmüştü: Rutte siyasetten çekiliyor

Yeni hükûmet kurulana kadar görevine devam edecek olan Rutte, pazartesi günü Temsilciler Meclisi'nde yaptığı açıklamada, "Yeni hükûmetin yemin etmesinin ardından siyaseti bırakacağım" ifadelerini kullandı. 

Rutte, gazetecilere verdiği demeçte, siyaseti bırakma kararıyla ilgili ‘karışık hislere’ sahip olduğunu dile getirdi, "Tamamen duygusuz şekilde ayrılmıyorum. Ama koltuğu başkasına devredecek olmak iyi hissettiriyor" dedi. 13 yıldır Başbakanlık, 17 yıldır VVD liderliği yapan Rutte, siyasetten çekildikten sonra ne yapacağına karar vermediğini, ancak NATO gibi üst düzey bir işle ilgilenmediğini belirtti. 

Muhalefet partileri, Rutte’nin istifa kararını memnuniyetle karşıladı. 

Şimdi ne olacak?

Hollanda’nın dört partili iktidar koalisyonu, iltica politikası konusunda yaşanan anlaşmazlıklar sonucu geçtiğimiz hafta dağıldı. Yeni hükûmetin kurulabilmesi için yapılacak erken seçimin en erken kasım ortasında düzenlenmesi bekleniyor. 

Başbakan Rutte liderliğindeki koalisyon, yeni hükûmet kurulana kadar geçici kabine olarak göreve devam edecek.

Geri Dön 11 Temmuz 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN