Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Ocak 2023 Cuma

İşçiler emeklilik reformuna karşı ayaklandı: Fransa’da hayat durdu

Fransa'da emeklilik yaşının 64'e çıkmasına karşı çıkan emekçiler, 2010'dan bu yana en büyük grev ve protesto eylemlerini gerçekleştirdi. 

İşçiler emeklilik reformuna karşı ayaklandı: Fransa’da hayat durdu

Fransa'da işçiler emeklilik yaşının 64'e çıkmasına karşı. Sendikalar ülke genelinde grev ve seferberlik çağrısı yaptı. Başta toplu taşıma, eğitim ve enerji olmak üzere birçok sektörden işçi dün iş bırakma eylemi yapıp sokaklara indi. Sendika verilerine göre 1,5 milyonu aşkın kişi sokaklardaydı.

Şehir içi toplu taşıma felç oldu. Şehirler arası yüksek hızlı trenlerin yüzde 20 ila 30'u hizmet verdi. Bölgesel tren seferlerinin tamamı neredeyse iptal oldu. İlkokul ve ortaokul öğretmeleri de greve katıldı. En az 70 okulun bir günlüğüne kapandığı grevde öğretmenlerin yüzde 35 ila 42'si katılım gösterdi. Greve nükleer reaktörler ve petrol rafinelerinde çalışan emekçiler de katıldı. 

TotalEnergies’in rafinerilerinde petrol sevkiyatı tamamen dururken elektrik arzı da ciddi ölçüde azaldı. TotalEnergies'in CEO'su bir günlük grev operasyonları kesintiye uğratmayacağını fakat devamı halinde kesintiler olabileceğini bildirdi. 

Bugünkü grev ve protesto eylemleri, 2010’da dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin emeklilik yaşını 60’tan 62’ye çıkaracağını duyurmasından sonraki en büyük kitlesel seferberlik oldu. O dönemki eylemlere 1 milyondan fazla kişi katılmış, söz konusu yasa tasarısı yine de Meclis’ten geçmişti.

Sendika liderleri, bir günlük grevin sadece başlangıç olduğunu dile getirdi. 

Geri Dön 20 Ocak 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN