Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
12 Ağustos 2023 Cumartesi

Fransa, Burkina Faso vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu

Fransa, Nijer'de yaşanan darbe sonrası bölgedeki gerilimin artması nedeniyle Burkina Faso vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu.

Burkina Faso'da Fransız makamları adına vize başvurularını kabul eden aracı şirket Capago'nun internet sitesinde, Fransa Dışişleri Bakanlığının Burkina Faso'yu "kırmızı bölge" olarak ilan etmesi sonrasında bir sonraki emre kadar Fransa vizesi verilmeyeceği açıklandı.

Duyuruda, vize başvuru ve çağrı merkezlerinin geçici olarak kapatıldığı ifade edildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Mali ve Burkina Faso'nun Nijer'deki darbeye destek vermesinin ardından 7 Ağustos'ta Nijer, Mali ve Burkina Faso'ya seyahat uyarısı yayımlamıştı.

Mali de bu seyahat uyarısının ardından "mütekabiliyet esası uyarınca" Fransız vatandaşlarına ikinci bir emre kadar vize verilmeyeceğini bildirmişti.

Nijer'deki darbenin ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından alıkonulmuş ve askerler yönetime el koymuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz'da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cunta liderliği üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

Nijer'deki askeri darbenin ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 30 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un serbest bırakılması ve görevine dönmesi için 7 günlük bir süre vermişti. Ancak ECOWAS, talepleri karşılanmazsa askeri müdahale seçeneğini değerlendireceklerini belirtse de müdahale gerçekleşmemişti.

Askeri müdahale ihtimali, Batı Afrika'daki diğer cunta yönetimlerinin tepkisini çekmişti.

Burkina Faso ve Mali yönetimleri, Nijer'e askeri müdahalenin kendilerine savaş ilanı anlamına geleceği konusunda ECOWAS'ı uyarıda bulunmuştu.

Geri Dön 12 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN