Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2023 Cuma

Dünyada 50 milyon kişi ‘modern köle’ olarak yaşıyor

Küresel Kölelik Endeksi’ne göre dünyada 50 milyon kişi zorla çalıştırılıyor veya evlendiriliyor. Rapora göre, G20 ülkelerinin ihracatının bir kısmı da modern kölelikten kaynaklanıyor.

Walk Free adlı Avustralya merkezli insan hakları örgütünün yayımladığı Küresel Kölelik Endeksi’nin 2021 raporu, dünyada 50 milyon kişinin zorla çalıştırıldığını veya zorla evlendirildiğini ortaya koydu. Bu sayı, 2016 yılında yapılan önceki raporda 10 milyon olarak belirlenmişti.

Walk Free Derneği Direktörü Grace Forrest, modern köleliğin toplumun her alanına sızdığını ve tükettiğimiz ürünlerin üretiminde kullanıldığını söyledi. Elektronik cihazlar, giyim eşyaları, palmiye yağı ve güneş panelleri bu ürünler arasında sayıldı.

Rapora göre dünyada 28 milyon kişi zorla çalıştırma, 22 milyon kişi de zorla evlilik mağduru olarak modern kölelik koşullarında yaşıyor.

Rapor ayrıca G20 ülkelerinin 468 milyar dolarlık ihracatının zorla çalıştırma yöntemiyle elde edilmiş olabileceğine dikkat çekti. Bu rakam beş yıl önceki raporda 354 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

Modern köleliğin en yaygın olduğu ülkeler ise Kuzey Kore, Eritre ve Moritanya olarak sıralandı. Suudi Arabistan dördüncü, Türkiye ise beşinci oldu.

Geri Dön 26 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN