Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
31 Mart 2024 Pazar

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'nın gündemimde bu hafta; Nevruz kutlamaları sonrası yaşanan olaylar, cezaevlerinde gardiyan krizi ve yakalanan 3 ton kokain vardı. İşte yaşananlar...

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Geçtiğimiz hafta sonu Belçika'nın Limburg kentinde, Nevruz kutlamalarının ardından başlayan olaylar büyüdü. PKK’lı bir grup, Limburg kentinde, çoğunlukla Türk kökenlilerin gittiği bir kahvehaneye molotof kokteylilerle saldırdı. Vise’de bir Türk mahallesinde ise bir caminin kapısı kırıldı ve çok sayıda araç ateşe verildi. Olaylarda en az 7 kişinin yaralandığı, 3 kişinin tedavisine hastanede devam edildiği duyuruldu. Bölge güvenlik kordonuna alında, soruşturmaların başlatıldığı açıklandı. Yaşanan yaşanan şiddet olaylarının ardından açıklamada bulunan Başbakan Alexander De Croo, "Terör örgütü lehine açıklamalara tolerans gösteremeyiz. PKK, Avrupa tarafından da tanınmış bir terör örgütüdür" açıklamasında bulundu. Nevruz sonrası başlayan olaylar nedeniyle, Gent'te açık alanlarda protesto ve toplanma yasağı ilan edildi. Yasağın perşembe gecesi yürürlüğe girdiğini bildiren başkent polisi, akşam 9’dan sabah 5’e kadar yasağın devam edeceğini duyurdu.

Cezaevlerinde gardiyan krizi

Belçika’da cezaevlerinde aylardır devam eden kriz yeni bir boyuta ulaştı. Perşembe çok sayıda gardiyan işe gitmedi ve hükûmet üzerindeki baskıyı artırmak için alanlara indi. Gardiyan Sendikası ve Adalet Bakanlığı arasındaki müzakerelerin devam ettiği bildirildi.

Sosyalist ve Hristiyan sendikaları tarafından yapılan ortak açıklamada, hapishanelerdeki güvenlik eksikliğine dikkat çekilerek hükûmete 'harekete geçme' çağrısında bulunulmuştu. Ülkede cezaevi kapasitesinin dolması üzerine, 10 yıldan az ceza alan mahkumların en az 2 ayda bir ev iznine çıkmasına karar verilmişti. Ancak sendika bu kararı eleştirerek, memurların iş yükünün artacağına dikkat çekmişti.

De Croo'dan 'Rus propagandası için rüşvet' iddiası

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 'Rusya propagandası' yapmaları için ödeme yapılan milletvekilleri olduğunu iddia etti. Belçika ve Çekya istihbarat servislerinin yakın işbirliği ile 'Rusya'nın propaganda ağının' çözümlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını aktaran De Croo, milletvekillerinin adını açıklamasa da, Rus kuruluşlarının mali teşviklerle milletvekillerine yaklaşarak Rusya yanlısı söylemleri yaymalarını sağladığını öne sürdü.

Dondurulmuş ton balığının altında 3 ton kokain ele geçirildi

Belçika, Doğu Flandre’de bir sanayi bölgesinde, 20 ton dondurulmuş ton balığı bulundu. Polis, olayın yasa dışı balık kaçakçılığıyla ilgisi olduğunu düşündü. Ancak Hollanda polisi tarafından yapılan uyarıda, olayın uyuşturucu çeteleriyle bağlantılı olabileceği bildirildi. Belçika polisinin detaylı araştırmalarında balıkların altına saklanmış 3 ton kokain olduğu tespit edildi. Olayın ardından 8 kişi tutuklanırken, uyuşturuculara el konuldu, ton balıkları imha edildi.

Geri Dön 31 Mart 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN