Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Temmuz 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’nın gündeminde bu hafta enerji fiyatları ve enflasyon vardı. İşte yaşananlar…

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’nın en büyük enerji tedarikçisi Wien Energie, yakın zamanda müşterileri için fiyatları düşürmeye hazırlanıyor. Şirket, toplam 340 milyon avroyu müşterilere geri ödemeyi planlıyor, fiyatların hem mevcut hem de yeni müşteriler için düşmesi bekleniyor. 

Toplam malvarlığının üçte biri 335 kişinin elinde

Boston Consulting Group’un hazırladığı ‘Küresel Varlık Raporu’na göre, Avusturya’da 335 süper zengin (100 milyon dolardan fazla serveti olan), yani nüfusun yüzde 0,003’ü, ülkedeki toplam servetin üçte birine sahip. Raporu hazırlayan araştırmacılar, Avusturya’daki gelir eşitsizliğinin önümüzdeki beş yıl içinde iyileşmesini beklemediklerini aktardı. 

Kiralar arttı, artmaya devam edecek

Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Avusturya’da metrekare başına ortalama kira, 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 9,1 avroya yükseldi. Kira endekslerinin, 1 Temmuz itibarıyla yüzde 5,5 daha artması bekleniyor.

Tatil artık yüzde 20 daha pahalı

Aşağı Avusturya, Viyana ve Burgenland eyaletlerindeki yaklaşık 500 bin öğrenci, 30 Haziran Cuma günü yaz tatiline başlıyor. Ailelerin yüzde 90’ı, bu yaz bir veya iki defa tatile gitmek istiyor, ancak tatil masrafları yaklaşık yüzde 20 arttı. 

Avusturya’da mayıs ayı itibarıyla yüzde 9 olarak tespit edilen enflasyon, haziranda yüzde 8’e düştü. Uzmanlar, yıl sonunda enflasyonun yüzde 7,5 oranında olmasını bekliyor.

Aşırı sağ birinci

Lazersfeld Enstitüsü’nün son anketine göre, aşırı sağcı parti FPÖ, bu pazar seçim yapılsa birinci oluyor. FPÖ, 26-28 Haziran arasında yapılan ankete göre, geçen haftaya kıyasla yüzde 1 oy kaybederek yüzde 26’ya düştü. FPÖ’yü, yüzde 23 ile ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti takip etti. Şu anda koalisyonun büyük ortağı olan ÖVP ise yüzde 22 ile üçüncü sırada. 

Geri Dön 02 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN