Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Ocak 2023 Pazartesi

Aşağı Avusturya’da seçim zaferi aşırı sağın

Avusturya'nın en büyük eyaleti olan Aşağı Avusturya'da eyalet meclisi seçimleri yapıldı. ÖVP birinci parti çıksa da seçimin kazananı aşırı sağcı FPÖ oldu.

Aşağı Avusturya eyaletinde pazar günü seçimler yapıldı. Seçimlerdeki ön sonuçlara göre iktidardaki ÖVP oyların yüzde 39,94’ünü aldı. ÖVP, 2018’deki seçimlerde yüzde 49,63 almıştı. Yaklaşık 10 puanlık düşüş yaşayan ÖVP’ye karşı FPÖ yükselişe geçti ve yüzde 24,19’la ikinci parti oldu. Sosyal demokrat SPÖ ise oyların yüzde 20,7’sini alabildi.

Bunlar kesin sonuçlar olmasa da, Eyalet Seçim Kuruluna göre açılmayan sandıklar sonucu en fazla yüzde 0,1 oranında etkileyecek.

ÖVP için tarihi yenilgi

Avusturya basınına göre seçimler ÖVP için tarihi yenilgi anlamına geliyor. Parti en düşük oyunu 1993’te yüzde 44,23 ile almıştı. Bu kez onun da beş puan altında kaldı. Kazanan ise aşırı sağcı FPÖ olarak öne çıktı. Sonuçlara göre ÖVP, eyalet parlamentosundaki mutlak çoğunluğunu kaybediyor. Daha önce 56 sandalyenin 29’una sahip olan parti, bu kez sadece 23 sandalyede kalacak. Aşırı sağcı FPÖ 8 olan sandalye sayısını 14’e yükseltirken, sosyal demokrat SPÖ’nün 13 olan sandalye sayısı 12’ye düştü. Yeşiller 3 olan sandalye sayısını 4’e yükseltti, NEOS ise 3 sandalye alacak.

Geri Dön 30 Ocak 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN