Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Ocak 2023 Perşembe

Son ankette ana muhalefet açık ara lider

Yapılan son ankete göre ana muhalefetteki CDU/CSU yüzde 27 oranla rakiplerine açık ara fark attı. 

Insa araştırma şirketinin BILD gazetesine adına yaptığı yeni yılın ilk seçim anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Sosyal demokratların oyları bir puan düşerek yüzde 20’ye geriledi.

Ana muhalefet partileri CDU/CSU ise yüzde 27'lik oy oranı ile fark attı. Ana muhalefetin en güçlü siyasi parti çıkması sebebiyle uzmanlar, “Büyük Koalisyon (GroKo) geri gelebilir” yorumunu getirdi. 

Koalisyondaki Yeşilleri'in oy oranı yüzde 17,5, FDP'nin de yüzde 7,5 olarak saptandı. Sol Parti yüzde 4,5 oy oranın sahip olurken aşırı sağcı AfD ise yarım puan artarak yüzde 15'e yükseldi. 

Anketten elde edilen sonuçlara göre bugün Almanya'da seçim olması durumda 3 koalisyonun kurulabileceğinin altı çizildi. 

Bu duruma göre yüzde 47'lik bir oy oranı ile CDU-CSU ve SPD Büyük Koalisyon’u  (GroKo), yüzde 45 ile Trafik Işığı koalisyonu ve en düşük yüzde 44,5'lik oranla CDU- CSU ve Yeşillerin ittifak kurulabileceği dile getirildi. 

Anketlerde en popüler siyasetçinin CSU lideri ve Bavyera Başbakanı Markus Söder olduğu tespit edildi. İkinci sırayı Sol Partili Sahra Wagenknecht alırken üçüncülüğü de Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock elde etti. Savunma Bakanı Christiane Lambrecht, popülerlik sırasında en altlara geriledi.

Geri Dön 05 Ocak 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN