Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Ocak 2023 Pazartesi

Şansölyeden Güney Amerika çıkarması

Güney Amerika seyahatine Arjantin'le başlayan Şansölye Olaf Scholz, Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercousur) ile Avrupa Birliği (AB) arasında serbest ticaret anlaşmasını hayata geçirmek istiyor. 

Şansölyeden Güney Amerika çıkarması

Avrupa Birliği; Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Urugay'ın oluşturduğu Mercosur (Güney Amerika Ortak Pazarı) ile 1999'dan beri görüşüyor. Mercosur ile serbest ticaret anlaşması sağlanırsa küresel ekonominin yaklaşık yüzde 20'si ve küresel malların yüzde 31'inin dahil olması bekleniyor. Oluşturulacak pazarın 700 milyondan fazla insanı kapsayacağı öngörülüyor. 

Güney Amerika ile yakın ilişkiler hedefleniyor

Tagesschau'nun haberine göre, Scholz, Arjantin ile başladığı seyahatte Güney Amerika ülkeleri ile daha yakın ilişkiler kurmayı amaçlıyor. Gezide AB ile Mercousur arasındaki serbest ticaret anlaşmasını gündeme getiren Scholz, konuyla ilgili herkesin olumlu bir tutumda olduğunu dile getirdi. 

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Ángel Fernández, anlaşmanın ülkesi için önemli olduğunu aktardı. Fernandez, hem Mercosur hem de AB için bu durumun yararlı olduğu ifade etti. Fernandez, Brezilya Devlet Başkanı Lula'nın da kendisi ile aynı fikirde olduğunu belirtti. 

Fernandez, Arjantin ekonomisini uluslararası rekabetten korumak istediğini fakat Brezilya'da önceki sağcı hükûmetlerle fikir birliğine varamadıklarını söyledi. Lula'nın yönetimi ile ise daha iyi iletişim kurduklarını vurguladı.

Mercosur ile ticaret anlaşması üzerinde görüşen AB'nin 2019'daki görüşmelerinde Amazon yağmur ormanlarının korunması gibi birçok konu havada kalmıştı. 

Geri Dön 30 Ocak 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN