Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Ağustos 2023 Salı

Lauterbach’tan yeni varyant uyarısı

Omicron varyantıyla ilişkilendirilen Eris adlı yeni koronavirüs türünün dünya genelinde yayılması, Almanya'da da endişelere neden oluyor.

Lauterbach’tan yeni varyant uyarısı

SPD'li Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yeni koronavirüs varyantının yayılmasına dikkat çekti. Lauterbach, Amerikalı Epidemiyolog Eric Feigl-Ding'in paylaşımını Twitter hesabında "Bu konuda dikkatli olunmalı" sözleriyle paylaştı. Feigl-Ding, New York'ta koronavirüs hastanelerine yatış sayısının arttığını ve mevcut verilerin 'çok endişe verici' olduğunu belirterek maske takılması gerektiğini ifade etti.

Uzmanlar şu ana kadar Eris adlı yeni koronavirüs varyantını çok tehlikeli bulmuyorlar.

Virolog Prof. Dr. Martin Stürmer, yeni varyantla ilgili endişelenmeye gerek olmadığını ifade etti. Stürmer, "Klinik açıdan, EG.5 vakalarının şu ana kadar ciddi şekilde atlatıldığına dair bir kanıt bulunmuyor" dedi. Yoğun bakımlarda böyle vakaların görülmediğini belirten Virolog, "Virüsün sürekli olarak mutasyona uğraması kaçınılmazdır. Virüsün evrimi devam edecek, her zaman daha iyi uyum sağlayan yeni varyantlar oluşacaktır" şeklinde konuştu.

Basel Üniversitesi Bioyoloji Merkezi Virüs ve Bakterilerin Evrimi Araştırma Grubu Başkanı Richard Neher, "EG.5 varyantının özel bir risk oluşturmadığını düşünüyorum. Bu varyant, bağışıklık sisteminden daha kolay kaçabilme eğiliminde ancak aynı mutasyon diğer varyantlarda da görülebilir. Varyantın dikkat çekiciliği, Çin gibi büyük bir nüfusta yaygın ve son haftalarda hızla artan şekilde görülmesinden kaynaklanıyor" dedi.

Yeni varyant Almanya'da yayılıyor

Robert Koch Enstitüsü verilerine göre, EG.5 varyantı ilk kez 2023 Mart ayının sonlarında Almanya'da tespit edildi ve şu anda Almanya'da da yayılıyor.

Federal Sağlık Bakanlığı'na göre, Almanya'daki 7 günlük vaka sayısı 100 bin kişi başına 3. Önceki hafta bu rakam 100 bin kişi başına 2 idi. Bu da bir haftada yaklaşık yüzde 29'luk bir artış olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü 9 Ağustos'ta Eris varyantına dair bir rapor yayımladı.

Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olarak değerlendirilen ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris varyantının yaygınlığında istikrarlı bir artış tespit edildi. 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binden fazla numune paylaşıldı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Vaka ve ölüm sayılarında aniden artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Kovid-19 varyantının ortaya çıkma riski hala devam ediyor" şeklinde uyarıda bulundu.

Geri Dön 15 Ağustos 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN