Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman ekonomisi resesyona girecek - 20 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
18 Ekim 2022 Salı

Konut kredisi faizi rekora koşuyor

Almanya’da konut kredisi sağlayan aracı kurumların verilerine göre, emlak kredileri faizleri son 11 yılın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 4’e yükseldi. 

Faiz oranlarındaki artışların devam edeceğini söyleyen kredi uzmanları, “Artan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın katı para politikaları ve Alman devlet tahvillerinin durumu nedeniyle ekonomide bir canlanma beklemiyoruz” şeklinde görüş bildirdi. 

Emlak kredilendirme uzmanları ayrıca gayrimenkul kredilerine olan talebin yaz aylarından bu yana belirgin bir şekilde düştüğünü bildirdi. Hesaplamalara göre yüzde 4 üzerinden hesaplanan faiz oranı, aylık ödeme planına 100 avrodan fazla ek bir yük getiriyor. 

Örnekse; 50 bin avro peşinat ile 400 bin avroya alınan bir kredinin aylık ödemesi, yüzde 3,5 faizle 1.705 avroyken, yüzde 4 faizle bu oran 1.860 avroya yükseliyor. 

Önümüzdeki seneden itibaren, ilk evini alacak olanlara kamu bankası KFW’den uygun faizli kredi verilecek. Sosyal konutların inşaası için de 14,5 milyar para ayrıldı. Şirketlere de vergi indirimi yapılacak. Hükûmet, göreve geldiğinde her sene 400 bin yeni konut inşa edeceğini vadetmişti ama bu hedefe yaklaşamadı bile. Faizlerdeki son artışlarla birlikte, Almanya’da asgari ücretle çalışan bir kişinin ev alması hayal olmuştu. Bu düzenlemeyle birlikte dar gelirlilerin ev sahibi olması adına bir umut belirdi.

Geri Dön 18 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN