Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Aralık 2023 Salı

Doğu-Batı arasındaki maaş farkı artıyor

Almanya'nın birleşmesinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, doğu ve batı eyaletlerindeki maaş farkları artmaya devam ediyor.

Federal hükûmetin verilerine göre, doğu eyaletlerinde tam zamanlı çalışanların brüt maaşı, batı eyaletlerindeki çalışanların maaşından yaklaşık 600 avro daha düşük. Bu da, doğu eyaletlerinde çalışanların batıdaki meslektaşlarına göre yılda ortalama 13 bin avro daha az kazandığı anlamına geliyor.

Federal İş Ajansı'nın verilerine göre, bazı sektörlerde bu makas daha da açılıyor. Örneğin, motorlu araç ve parça imalatında doğu eyaletlerindeki maaşlar batıdaki maaşların yüzde 42 altında, gemicilikte yüzde 35 ve makine mühendisliğinde yüzde 34 altında.

Sol Parti'nin Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, bu farkın giderilmesi için Başbakan Olaf Scholz'un harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Bartsch, "Doğu Alman çalışanlar birçok alanda hâlâ ikinci sınıf çalışan muamelesi görüyor" dedi.

Geri Dön 05 Aralık 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN