Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman ekonomisi resesyona girecek - 20 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
20 Mayıs 2023 Cumartesi

Çifte vatandaşlık Meclis'te

Trafik ışığı koalisyonu, vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran yasa tasarısı üzerinde anlaştı. FDP’nin itirazları sonrası iki noktada düzenleme yapıldı.

Çifte vatandaşlık Meclis'te

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla hükümet, vatandaşlığa kabul işlemlerini basitleştirmeyi ve göçmenlerin ülkeye uyumunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yasa tasarısına göre, Almanya’da uzun süredir yaşayan göçmenler daha hızlı vatandaş olabilecekler. Almanya’da vatandaşlığa geçmek için gerekli olan 8 yıl şartı 5 yıla düşürülecek.

67 yaşından büyükler için yazılı sınav yerine mülakat yeterli olacak. Ayrıca, Almanya’da yaşayan ve 5 yıl boyunca yasal olarak çalışmış bir yabancının çocuğu da daha çabuk Alman vatandaşı olabilecek.

Yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından yaz aylarında Federal Meclis’e sevk edilerek yasalaşması bekleniyor. Ancak, FDP’nin itirazları sonucu, sadece sosyal yardım almayanlar ve herhangi bir suç eylemine karışmamış kişiler vatandaş olabilecek.

Yeni yasanın çıkması hâlinde ülkede yaşayan yabancılar, kendi vatandaşlıklarını bırakmadan Alman vatandaşlığını alarak çifte vatandaş olabilecekler.

2021 yılı sonu verilerine göre, Almanya’nın nüfusu 83,1 milyon. Bunun yaklaşık 72,4 milyonu Alman vatandaşı, 10,7 milyonu ise yabancı uyruklu kişilerden oluşuyor.

Geri Dön 20 Mayıs 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN