Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Mart 2024 Pazartesi

Çeteler Haiti'yi ele geçirdi, Alman büyükelçi ülkeyi terk etti

Haiti'de çetelerin başkentin yüzde 80'ini ele geçirmesi sonrası, Almanya'nın Haiti Büyükelçisi, güvenlik endişeleri nedeniyle ülkeyi terk etti.

Haiti'de çetelerin artan şiddeti ve kontrolü ele geçirdikleri bölgeler, ülkede ciddi güvenlik sorunlarına yol açtı. Almanya'nın Haiti büyükelçisi, güvenlik endişeleri sebebiyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Bu gelişme, Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulandı; büyükelçi ve AB delegasyonu üyelerinin, Haiti'deki gergin güvenlik durumundan dolayı komşu ülke Dominik Cumhuriyeti'ne geçtikleri belirtildi. Tahliye operasyonu iki helikopterle gerçekleştirildi ve büyükelçi dahil 12 kişi güvenli bir şekilde Dominik Cumhuriyeti'nin başkenti Santo Domingo'ya ulaştırıldı.

Başbakan istifa etmezse iç savaş çıkabilir

BM raporlarına göre, çeteler başkent Port-au-Prince'in yaklaşık yüzde 80'ini kontrol altına almış durumda ve çete lideri Jimmy Chérizier, geçici Başbakan Ariel Henry'yi iç savaş tehdidi ile istifaya davet etti. Ariel Henry'nin yurtdışında olması ve güvenlik sebebiyle henüz dönmemiş olması dikkat çekici.

Uçuşlar iptal edildi

Çetelerin polis karakollarına, devlet tesislerine ve havaalanlarına saldırıları sonucu Haiti'ye ve Haiti'den olan tüm uçuşlar günlerce iptal edildi. Çetelerin ayrıca iki cezaevinden 4 bin 500'den fazla mahkumu serbest bıraktığı bilgisi, durumun vahametini ortaya koyuyor. Artan şiddet, zaten istikrarsız olan Haiti'nin insani yaşam durumunu daha da kötüleştiriyor ve ülkedeki karışıklığın gelecek günlerde de devam edeceği öngörülüyor.

Geri Dön 11 Mart 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN