Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Kasım 2023 Pazartesi

Baerbock: AB'nin genişlemesi jeopolitik bir ihtiyaç

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 'Rusya tehdidini' işaret ederek "AB'nin genişlemesi, jeopolitik bir ihtiyaç" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna ve Orta Doğu'daki savaşlar da dikkate alındığında Avrupa Birliği'nin (AB) genişlemesinin, jeopolitik açıdan gelecekte sağlam bir noktaya taşınması gerektiğini söyledi.

Baerbock, Berlin'de düzenlenen AB'nin genişlemesi ile ilgili bir konferansta, "Tam da şu anda birlikte bu kriz girdabına karşı mücadele etmek için güce ihtiyacımız var" dedi. AB'nin genişleme müzakereleri de dikkate alınarak merkezi reformların hayata geçirilmesini sağlayacak bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini ifade eden Baerbock, "AB, Avrupa Parlamentosu'nun sonraki yasama dönemi içinde bu reformları hayata geçirmelidir" diye konuştu. Baerbock, özellikle Doğru Avrupa ülkeleri göz önünde bulundurulduğunda AB genişlemesinin jeopolitik bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sadece Ukrayna'yı değil; Moldova, Gürcistan ve Batı Balkan ülkelerini AB'den ayırmak için Avrupa'nın ortasından bir emperyal çukur kazma çalışmalarını sürdüreceğini savunan Bakan Baerbock, "Bu ülkelerin uzun süreli direncinin, Rusya tarafından kırılması hâlinde hepimiz saldırı tehdidi altına kalırız" dedi.

Reform önerileri geldi

Baerbock, genişleme sürecine paralel olarak hayata geçirilebilecek bir dizi reform önerisi de sundu. Buna göre, özellikle gençlerin, henüz ülkeleri tam üye olmadan AB'nin avantajlarından yararlanma olanağı tanınması gerektiğini ifade eden Baerbock, örneğin Erasmus bursları üzerinden eğitim programları yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Baerbock'un önerileri arasında, AB'nin savunma yeteneklerini güçlendirmek, enerji güvenliğini sağlamak ve göç yönetimini iyileştirmek de yer alıyor.

Geri Dön 06 Kasım 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN