Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Şubat 2023 Perşembe

Almanya’dan Rusya’ya ‘nükleer’ tepkisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD ile START nükleer anlaşmasını askıya alma kararına Alman siyasilerden tepki geldi. Başbakan Scholz, nükleer silah tehlikesine karşı uyarıda bulunurken SDP, FDP ve CDU’lu siyasiler de açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'Yeni START' anlaşmasını askıya alma kararı, Federasyon Konseyi tarafından onaylandı. Karar Almanya’da da büyük yankı uyandırdı. İktidar ve muhalefetten siyasiler gelişmeyi eleştirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz kararı, “Rusya Devlet Başkanı çok iç karartıcı bir yolda ilerliyor" diyerek değerlendirirken dünyanın güvenliği için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi. Scholz, "Nükleer silahların savaşlarda kullanılmasının önüne geçilmesinin de buna dahil olduğunu" ifade etti. 

Scholz: Bu fikrin hayata geçmesine izin verilmemeli

Scholz, Putin'in bu fikri hayata geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Dış Politika Uzmanı Nils Schmid, Putin'in anlaşmayı askıya alma kararını "bir zayıflık işareti" olarak değerlendirirken, Yeşiller Dış Politika Uzmanı Merle Spellerberg ise kararı ‘endişe verici’ olarak yorumladı. Yeşiller milletvekili, Rusya Devlet Başkanı'nın Rus otoritelere yaptığı nükleer silah denemelerine hazır olma çağrısını ise ‘savunulur bir yanı olmayan bir gerilim tırmandırma’ olarak tanımladı. 

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai de t-online.de'ye yaptığı açıklamada, "Putin gerilimi tırmandırıyor. Bu da Kremlin'in gerilimi düşürmekle ilgilenmediğini açıkça ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Hristiyan Demokratik Birlik (CDU) partisi Dış Politika Uzmanı Jürgen Hardt ise, "Rusya'nın özgür dünya ile arasındaki uçurumu bu kadar derinleştirmesi ürkütücü" değerlendirmesinde bulundu. 

Geri Dön 23 Şubat 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN