Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Mart 2023 Perşembe

Almanya'da çifte vatandaşlık sallantıda

Almanya’da çifte vatandaşlığa kolaylık sağlaması öngörülen yasa konusunda, seçim programında ve koalisyon sözleşmesinde yer almasına rağmen liberal FDP sorun çıkardı.

Almanya'da çifte vatandaşlık sallantıda

Çifte vatandaşlığı kolaylaştırması planlanan yeni vatandaşlık yasa tasarısı ocak ayında hazırlanmıştı ancak henüz Meclis’e gelmedi. Mevcut durumda vatandaşlığa geçiş için en az 8 yıl Almanya’da yaşamak gerekirken; yeni yasa tasarısına göre bu süre 5 yıla inecek. Hatta ‘üst düzey entegrasyon’ gösterenler 3 yılda bile vatandaş olabilecek. Bununla birlikte 67 yaşının üstündekiler için yazılı sınava gerek olmayacak, sözlü olarak Almanca konuşabilmeleri yeterli.

Çifte vatandaşlık konusundaki ayrımcılık da bu yasa tasarısıyla birlikte ortadan kaldırılmak isteniyor. Yasa tasarısı da zaten koalisyon sözleşmesinde yer alıyordu. Bununla birlikte Türklere de çifte vatandaşlığın önü açılmış olacak.

Hükûmetin liberal kanadı FDP’den buna itirazlar gelmeye başladı. Oysa partinin seçim programında çifte vatandaşlık ve vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılması yer alıyordu. FDP’nin iç politika uzmanları, Alman vatandaşı olan birinin çifte vatandaş olabilmesini ancak torununun tercih yapmak zorunda kalmasını talep eden bir yazı yayımladı. Bu yazıya göre üçüncü kuşaklar çifte vatandaş olamıyor.

 

Geri Dön 16 Mart 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN