Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Şubat 2024 Cuma

Almanya'da 4 gün çalışma modeli deneniyor

Almanya'da, 50'den fazla şirket tam maaşla 4 günlük çalışma modelini test etmeye başladı.

Dün (1 Şubat) itibarıyla başlayan projede, bilişim şirketleri (yüzde 14) ve danışmanlık firmaları (yüzde 12) en büyük katılımcı gruplar oldu. Perakende ve catering (yüzde 11) ile emlak ve inşaat sektörü (yüzde 10) de projeye önemli bir katkı sağladı. Enerji tedarikçileri, hukuk firmaları, vergi danışmanlıkları, sanayi şirketleri ve sağlık hizmeti sağlayıcıları gibi çeşitli sektörlerden, ayrıca kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan da katılım sağlandı.

Test edilecek şirketlerin çoğu Kuzey Ren-Vestfalya (yüzde 30), Baden-Württemberg (yüzde 17) ve Bavyera'da (yüzde 16) bulunuyor. Projeye Berlin'den katılanların oranı ise yüzde 6. Ancak, Mecklenburg-Batı Pomeranya, Brandenburg, Saksonya-Anhalt, Bremen ve Saarland bu pilot projede temsil edilmiyor.

Intraprenör danışmanlık firmasından Carsten Meier, dünya genelinde halihazırda yürütülen pilot çalışmalara referansla, bu modelin küresel anlamda önemli hale geldiğini belirtti.

Bu çalışma modelinde '100-80-100 ilkesi' uygulanacak, yani yüzde 100 maaş, yüzde 80 çalışma saati ve yüzde 100 performans bekleniyor. Pilot proje 6 ay sürecek ve çalışma saatlerinin azaltılmasının üretkenliği artırıp artırmadığını bilimsel olarak değerlendirecek.

Diğer yandan, Almanya'da ana muhalefet partisi CDU'nun Meclis Grup Başkan Yardımcısı Jens Spahn, ülkenin refahını korumak adına dört günlük çalışma modeli yerine daha uzun süre çalışma saatlerine geçilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Spahn, CDU parti programında yer alan 'vergisiz fazla mesai, çalışan emeklilere vergi avantajı' uygulanması gerektiğini savunarak, "Yarı zamanlı çalışmadan tam zamanlı çalışmaya geçenler ödüllendirilmeli" dedi.

Geri Dön 02 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN