Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Aralık 2022 Çarşamba

Alman sosyal yardım dairesi e-devleti keşfetti!

Belçika ve Hollanda’dan sonra, Almanya’daki sosyal yardım daireleri de e-devlet dökümanlarını istemeye başladı.

Alman sosyal yardım dairesi e-devleti keşfetti!

AVRUPADAN ÖZEL - Almanya’da sosyal yardım daireleri, vatandaşlardan e-devlet bilgilerini istemeye başladı. Sosyal yardım alan bir Türk vatandaşına yazı gönderen Wuppertal İş Ajansı, ilgili kişiden e-devlette yer alan veraset ilamı, tapu bilgileri, mevduat - katılım fonu bilgileri, emeklilik ödemeleri ve maaşları konusunda PDF çıktıları istedi. Bilgiler gelene kadar vatandaşa yaptığı ödemeleri durduran daire, mektupta istenen belgeleri hem Türkçe hem de Almanca olarak yazdı.

Kirasını bile yatırmadılar

AVRUPADAN’a konuşan vatandaş O.Ö. “Dediklerine göre, birisi beni şikayet etmiş. E-devlet bilgilerimi istediler. Verene kadar paramı eksik ödediler. Kiram bile ödenmedi” dedi. İstenen e-devlet kayıtları verildikten sonra, ilgili daire yardımları yeniden normal şekilde ödemeye başladı.

Avukat Altunkaya: Yetkiyi aştığını düşünüyorum

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Av. Muhammet Altunkaya, iş ajanslarının ve vergi dairelerinin somut şüphe durumunda bu tip taleplerde bulunabileceğini belirtti ancak tapu bilgisi dışında diğer bilgilerin de istenmesinin yetkiyi aştığını söyledi.

Altunkaya şöyle dedi:

Vatandaşın idareye yardımcı olma zorunluluğu (Mitwirkungspflicht) kapsamında değerlendirilebilir. Ancak bunun sınırı nerededir? O konuda mahkemenin yorumu çok önemli. Somut bir ihbar varsa, ihbar eden kişi örneğin evin adresini ve kendi ismini veriyorsa, güçlü bir ihbar kabul edilir ve bu tarz bir bilgi istenebilir. Vatandaş açısından bakarsak, neden sadece Türkiye'deki kayıtlar görülmek isteniyor? Türk vatandaşının ABD'de de mülkü olamaz mı? Nereden bakarsanız bakın oldukça tartışmalı bir konu. Mahkemelerin yorumu belirleyici olacaktır.

Altunkaya, yalnızca tapu bilgilerinin değil birçok bilginin de çıktılarının istendiğine işaret ederek “Bunun yetkiyi aştığını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Geri Dön 28 Aralık 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN