Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2022 Perşembe

Silah bütçesi Birlik ile SPD’yi karşı karşıya getirdi

Alman Ordusu (Bundeswehr) için istenen 100 milyarlık ek bütçe CDU/CSU ile SPD’yi karşı karşıya getirdi.

Almanya’da ordu için 100 milyar avroluk ek bütçe talep ediliyor. Bu talep Birlik partileri ile SPD’yi karşı karşıya getirdi. Özel fonun anayasal güvence altına alınabilmesi için Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi’nde üçte iki çoğunluk sağlanması gerekiyor. Yani fonun kabul edilmesi için Birlik partilerinin oylarına da ihtiyaç var.

Birlik partileri konuyu ağırdan almakla suçlanıyor.  Handelsblatt’ın haberine göre; Yeşiller ve SPD’den "Siyasi sorumluluklarınızı yerine getirin, siyasi oyunlar oynamayın" uyarısı yapıldı. Buna karşın CDU lideri Merz ise "Üzerimizde yoğun bir zaman baskısı var. Ancak konu bizim için önemli çünkü anayasada yapılacak köklü bir değişiklik söz konusu ve hala büyük sorunlar olduğunu görüyoruz. Bu oylamanın oldu bittiye getirilmesine karşıyım" şeklinde konuştu.

Merz'den gelen eleştiri, hükümet çevreleri tarafından reddedildi. "Siyasette hiç kimse Bundeswehr'in durumu için CDU ve CSU'dan daha fazla sorumluluk taşımıyor. Merz, usule ilişkin konularda saptırıcı manevralar yapıyor, bu durumun ciddiyetine uygun değil” denildi.

Alman Sendikalar Konfederasyonu (DGB) ise 100 milyar avroluk bütçenin soyut verilere dayanmasına tepkili. DGB’den yapılan açıklamada, "Soyut bir şekilde verilen toplam rakamı mantıklı bulmuyoruz" denildi.

Geri Dön 12 Mayıs 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN