Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman ekonomisi resesyona girecek - 20 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
11 Mayıs 2022 Çarşamba

Konut sorununa çözüm önerisi: Şirketler piyasadan dışlanabilir veya erişimleri kısıtlanabilir

Berlinli İşletme Hukuku Profesörü Stefan Klinski, "Berlin’de kira, konut ve arazi fiyatlarını her geçen gün arttıran şirketler, gayrimenkul piyasasından dışlanabilir ya da bu şirketlerin emlak pazarına erişimleri kısıtlanabilir" dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de konut fiyatları her geçen gün artıyor. Bununla birlikte kiralar da hızla yükseliyor. Berlinli İşletme Hukuku Profesörü Stefan Klinski, theconstitutionblog.de platformunda bir makale yayımladı. Klinski, başkentin emlak piyasasının yeniden düzenlenmesini tavsiye etti ve şöyle dedi:

Berlin’de kira, konut ve arazi fiyatlarını her geçen gün arttıran şirketler, gayrimenkul piyasasından dışlanabilir ya da bu şirketlerin emlak pazarına erişimleri kısıtlanabilir. Piyasaya erişimin kısıtlanması ne Anayasa’ya ne de Avrupa Birliği hukukuna aykırıdır. Bu sayede Berlin konut piyasasını yeniden düzenleyebilir ve kalıcı olarak rahatlatabiliriz. Berlin’de toplumsal olarak tahammül edilemez bir kira artışı, fahiş miktarlarda alım ve satımlar şehirde büyük bir darboğaz yaratıyor. Berlin Anayasası'nın 28. maddesinde yer aldığı gibi ‘yeterli yaşam alanlarının düşük gelirli insanları da kapsayacak şekilde yaratılması ve sürdürülmesi’ sağlanmalıdır.

Konut şirketleri şikâyetçi, kiracılar memnun

Berliner Zeitung’nu haberine göre, Berlin-Brandenburg Konut Şirketleri Birliği (BBU) Sözcüsü David Eberhart, "Bu teklifin içerisinde birçok anayasal tuzak var. Berlin'in başka bir konut politikası deneyine ihtiyacı yok, yeni ve ucuz kiralık dairelere ihtiyacı var. Bu, ancak yeni konut inşaatı ve uygun fiyatlı satışlar için gereken ittifakın oluşturulmasıyla mümkün." dedi.

Berlin Kiracılar Derneği ise Profesör Klinski’nin fikrini memnuniyetle karşıladı. Dernek başkanı Reiner Wild, önerinin Berlin’deki konut piyasasının işleyişini temelden değiştirebileceğine ve buna acilen ihtiyaç olduğuna dair görüşlerini bildirdi.

Geri Dön 11 Mayıs 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN