Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Haziran 2022 Perşembe

Havaalanlarındaki kaosa çözüm ithal personel

Almanya'da havaalanlarında yaşanan personel sıkıntısını hafifletmek üzere Türkiye ve Balkan ülkelerinden personel alımı için düğmeye basıldı.

Havaalanlarındaki kaosa çözüm ithal personel

Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser bugün düzenledikleri ortak basın toplantısında personel sıkıntısının hafifletilmesi için yurt dışından süre sınırlı sözleşmelerle eleman alınmasının planlandığını açıkladı.

Bakanlar, özellikle bagaj ve check-in işlemlerinde çalıştırılması öngörülen yabancı personel için çalışma ve oturum izin süreçlerinin hızlandırılacağını, ancak güvenlikten feragat edilmeyeceğini vurguladı. Başta Türkiye olmak üzere yurt dışından alınacak takviye personele toplu iş sözleşmesiyle belirlenmiş ücretlerle ödeme yapılacağı belirtildi. İçişleri Bakanı Faeser, söz konusu kişilerin yürürlükteki sicil kontrollerine tabi olacağını ve güvenlik alanında görev yapmayacağını bildirdi.

Çalışma Bakanı Heil da yabancı personelin Almanya'ya gelebilmesi için bürokrasiyi azaltarak hızlı bir süreç işlemesini sağlayacaklarını belirterek toplu sözleşmeye göre ücret ödeneceğini bir kez daha vurguladı. Bakan Heil, “Leiharbeit” (kiralık işçi- taşeron işçi)’ye izin vermeyeceklerini belirtti.

Heil, hükümetin "sosyal damping"e izin vermeyeceğini belirterek yabancı personelin "insan onuruna yaraşır bir şekilde barındırılması, barakalara tıkıştırılmaması" gerektiğinin de altını çizdi.

Bakanlar, takviye yabancı personelin işe ne zaman başlayacağı ile ilgili kesin bir tarih telaffuz etmedi. Havacılık sektörü, başta Türkiye ve Balkan ülkeleri olmak üzere yurt dışından toplam 1.500 ila 2 bin personele ihtiyaç duyuyor.

Havacılık Yer Hizmetleri İşverenler Birliği (ABL) Başkanı Thomas Richter, yabancı personelin işe başlayabilmesinin en erken Ağustos ayını bulabileceğini ve bunun tatil sezonu için pek çok havaalanı açısından çok geç bir tarih olduğunu belirtti. Richter, "Takviye eleman alımı sorunu çözmüyor ama kesinlikle yardımı olacaktır" diye konuştu.

Alman Hava Taşımacılığı Federal Birliği (BDL) de hükümetin yardımını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek havaalanlarındaki güvenlik kontrollerinde havaalanı işletmecilerine ait personelin polise yardımcı olabileceği teklifinde bulundu.

Bakanlar ise basın toplantısında yaşanan sıkıntının sorumluluğunun sektöre ait olduğu vurgusu yaptı. Ulaştırma Bakanı Wissing, bunun özel sektörün sorunu olduğunu ve sadece şirketler tarafından çözülebileceğini belirterek şirketlerin pandemi sırasında pek çok kişiyi işten çıkardığına işaret etti. Çalışma Bakanı Heil da yurt dışından takviye personel alımının uzun vadeli bir çözüm olmadığına vurgu yaparak şirketlerin kendi yarattıkları sorunları devlete havale edemeyeceklerini söyledi. Heil, sektörün sorunu orta vadede kendisinin çözmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya'da ve Avrupa'da havaalanlarında özellikle yer hizmetlerindeki personel sıkıntısı nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyor. Havayolu şirketleri binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı. Sadece Lufthansa, yaz sonuna kadar Frankfurt ve Münih havaalanlarından 3 bin uçuşu iptal etti. Lufthansa Yönetim Kurulu Başkanı Carsten Spohr, yaşanan kaos nedeniyle yolculardan özür dilemiş ve pandemi krizi sonrasında, "tasarruf tedbirlerini belirli alanlarda abarttıkları" itirafında bulunmuştu.

Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, uçuşunun iptal edilmesi nedeniyle, bir zirveye katılamadı: "Havaalanlarındaki kaos beni de mağdur etti” dedi. 

Geri Dön 30 Haziran 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN