Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Nisan 2022 Cuma

Gençlere müjde: Berlin’de oy kullanma yaşı 16’ya düşebilir

Koalisyon hükûmeti ve FDP, Berlin’de oy kullanma yaşının 16’ya indirilmesini talep ediyor. Partilerin toplamı yasayı geçirmek için yeterli sandalyeye sahip.

SPD Meclis Grubu Lideri Raed Saleh, RBB’ye bir demeç vererek gençlerin oy kullanmasının önünün açılmasını istediklerini bildirdi. Saleh, parlamentodaki çoğunluğun sağlanabilmesi için FDP’ye ihtiyaçları olduğunu söyledi. Bunun üzerine FDP’nin Meclis Grubu Lideri Sebastian Czaja, koalisyon hükûmetinin bu önerisine desteklerinin tam olduğunu bildirdi. Czaja, "Oy hakkı siyasi katılımın anahtarıdır. Bu nedenle toplumsal olarak ilerleyebilmek için yeni neslin sesinin parlamentoda daha fazla duyulmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Değişikliğin bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Sandalye sayısı yetse de partiler CDU’nun da desteğini talep ediyor.

Mevcut yasalara göre 16 yaşından büyük gençler ilçe meclislerinde oy kullanabiliyor ancak Temsilciler Meclisi seçimlerinde veya referandumlarda oy kullanamıyor. Düzenleme yasalaşırsa 16-18 yaş arası gençler bu seçimlerde oy kullanabilecek.

Geri Dön 22 Nisan 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN