Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Haziran 2022 Çarşamba

Bakan Habeck’e tepki: Derhal vazgeçin

Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in tekelleşme karşıtı antitröst yasası teklifine iş dünyası tepkili, tüketiciler ise tekliften memnun.

Benzin ve dizele yapılan vergi indirimine rağmen fiyatların düşmemiş olması nedeniyle, Federal Ekonomi Bakanı Habeck (Yeşiller Partisi), “antitröst yasasını” sıkılaştırılacağını söylemesi üzerine iş dünyasından eleştiriler gecikmedi. Tüketici birlikleri ise bu girişimden memnun.

DPA’ya konuşan Perakendeciler Birliği Başkanı Stefan Genth, kötüye kullanımdan bağımsız olarak, - henüz kanıtı olmaksızın - haksız bir kar oluştuğu iddialarının doğru olmadığını söyledi. Başkan Genth, ”Federal Tekelleşme Dairesi’ne (Bundeskartellamt) böyle bir açık çek vermek; keyfi ve politik olarak motive edilmiş kararları da beraberinde getirebilir” dedi ve bu politikadan derhal vazgeçilmesini gerektiğini savundu. Gent, Ekonomi Bakanı'nın planlarının rekabet, tüketiciler ve bir perakendeciler olarak Almanya için olumsuz sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Habeck’in planı, petrol şirketlerine karşı daha sert önlemler alabilmek için “Kartelamt”a geniş müdahale etme fırsatını sunacak. Rekabet gözlemcileri, şirketlerin piyasa güçlerini kötüye kullanmaları durumunda kârlarını da kısabilecek. Hatta son çare olarak, bu kartel oluşan şirketleri dağıtmaları mümkün olacak.

FDP lideri Christian Lindner de Welt’e verdiği demeçte, “Haksız kazanç elde ettikleri ve vergi indiriminden artan ek gelirin vatandaşa yansıtılmadığı iddiasının şimdilik spekülasyon” olduğunu söyledi. Lindner, “Vergi indirimi olmasa, benzin ve dizel çok daha pahalı olurdu” dedi. 

Federal hükûmete rekabet konularında tavsiyelerde bulunan uzmanların oluşturduğu Tekel Komisyonu (Monopolkommission) Başkanı Jürgen Kühling, daha katı “rekabet yasasını”doğru buluyor. Ancak şu anda çok yüksek olan akaryakıt fiyatlarının bu şekilde son dakikada düşürülemeyeceğini vurguluyor. "Stuttgarter Zeitung”a konuşan Başkan Kühling, “Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in önerileri doğru, ancak bunlar kısa vadede işe yarayacak araçlar değil" dedi.

Geri Dön 15 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN