Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yo-yo yazı geliyor - 21 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2022 Cuma

Bafög müjdesi: Yeni zam yolda

Hükûmet artan enflasyon nedeniyle öğrencilere öğrenim kredisi olarak verilen Bafög’e zam yapmaya hazırlanıyor. Taslak mayıs ayında sunulmuştu. Kabul edilirse Bafög 931 avroya kadar çıkacak.

Hükûmetten öğrencileri sevindirecek bir haber geldi. Artan enflasyon nedeniyle, öğrencilere öğrenim kredisi olarak verilen Bafög’e zam geliyor. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, öğrenci kredileriyle ilgili reformları öngören yasa taslağını mayıs ayında zaten sunmuştu. Business Insider'ın haberine göre, ödeneklerin daha önce açıklanan yüzde 20 yerine yüzde 20,75 oranında artırılacağı, ihtiyaç ve barınma için verilen ücretlerin ise yüzde 5 yerine 5,75 çıkarılması bekleniyor. 

Öğrenciler kredi desteği olarak şu anda ayda en fazla 861 avro alabiliyor. Bu rakamın yapılacak zamlarla birlikte 931 avroya çıkması bekleniyor. Federal İstatistik Ofisi'ne göre, 2020'de 639 bin öğrenci Bafög’den faydalandı. 

FDP Parlamento Grubu Eğitim Politikası Sözcüsü Ria Schröder, “Böylesi bir kriz döneminde öğrencileri desteklediğimiz için mutluyuz. Düzenlemeler kış döneminde yürürlüğe girecek. Aniden artan maliyetler karşısında bu çok önemli bir rahatlama sağlayacak" dedi. 

Federal Hükümet, öğrenci kredisi reformu için 2,3 milyar avro bütçe ayırdı.

Öte yandan DGB Gençlik Sekreteri, artan enflasyon göz önüne alınınca söz konusu zammın yeterli olmadığını söyledi. Sekreter, "Bunu görmek için matematik dehası olmaya gerek yok" dedi.

Geri Dön 24 Haziran 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN