Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mart 2024 Cuma

Wilders başbakan olamıyor

Hollanda'da son genel seçimlerden birinci çıkan aşırı sağcı PVV'nin lideri Geert Wilders, koalisyon sağlayamadığı için başbakan olamıyor.

Hollanda'da İslam ve göçmenlik karşıtı tutumuyla tanınan Geert Wilders, kasım seçimlerinde elde ettiği başarının ardından başbakanlık yolunda karşılaştığı engelleri dile getirdi. Wilders, olası bir koalisyon hükûmetinde yer alabilmek için diğer partilerin desteğinin şart olduğunu, ancak bu desteği alamadığını belirtti. Bu durumun ardından, Wilders'ın liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi'nin (PVV), teknokrat bir kabinede yer almasa da Hollanda'nın gelecek yönetiminde önemli bir etkiye sahip olacağı öngörülüyor. Wilders, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hâlâ başbakan olma umudunu koruduğunu ve 'Hollandalıların sesinin' gelecekte duyulacağını ifade etti.

22 Kasım seçimlerinde Wilders'in partisi, parlamentonun alt meclisinde 37 sandalye kazanarak önemli bir başarı elde etti. Hükûmet görüşmelerine katılan dört partinin toplamda 88 sandalyeye sahip olması, onlara mecliste güçlü bir çoğunluk sağlıyor. Wilders, daha az sığınma ve göç isteğini ve 'Hollandalıların önceliği' vurgusunu tekrarladı. Wilders'ın seçimlerden sonra desteğinin artmaya devam ettiği belirtiliyor.

Popülist aşırı sağın Avrupa'da yükselişi devam ederken, Wilders'ın seçim başarısı dikkat çekici bir şok etkisi yarattı. Wilders daha önce cami, İslami okul ve Kuran yasaklarını savunsa da, ocak ayında koalisyon ortaklarına verdiği tavizle bu yöndeki yasa tasarısını geri çekti.

Geri Dön 15 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN