Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Ekim 2023 Perşembe

Üretici fiyatları düşüyor, tüketici fiyatları el yakıyor

Hollanda'da üretici fiyatları yüzde 4,2 oranında azaldı ancak tüketici fiyatları yüzde 3,7 arttı.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) verilerine göre geçtiğimiz 2023’ün ilk altı ayında gıda ürünlerinde üretici fiyatları yüzde 4,2 oranında düşerken, tüketici fiyatları yüzde 3,7 oranında arttı. Uzmanlar, tüketici fiyatlarının, üretici fiyatlarındaki düşüşü uzun vadeli sözleşmeler nedeniyle gecikmeli olarak takip ettiğine dikkat çekti, “Tüketici fiyatlarının birkaç ay içinde düşmesi olası ancak garantisi yok” mesajı verildi.

Geçtiğimiz temmuz ayında süt ürünleri üreticilerinin maliyetleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalırken, aynı ürünler için tüketiciler yüzde 12 daha fazla ödemek zorunda kaldı. Et ürünlerinde ise son üç yılda üretici fiyatları yüzde 33 artarken, kasap ve marketlerdeki fiyatlar yüzde 23 yükseldi. 

Hollanda’da gıda üreticileri Haziran 2020 ile Temmuz 2023 döneminde yüzde 31'lik bir maliyet artışıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu oran aynı dönemde market fiyatlarına yüzde 24 olarak yansımıştı. 

Hollanda’da her sekiz işletmeden yedisi tüketici satış fiyatlarının yakın zamanda düşmeyeceğini düşünüyor. 

Geri Dön 05 Ekim 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN