Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yo-yo yazı geliyor - 21 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2023 Pazartesi

Kral özür diledi

Hollanda Kralı Willem-Alexander, ülkenin köle ticaretinde ve kölelikteki rolü için özür diledi.

Hollanda'daki Kraliyet Orange-Nassau Hanedanı'nın kölelikteki rolünü araştırmak için bir çalışma başlattığını açıkladı. Geçen yıl Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin ülkenin kölelik geçmişi için özür dilemesinin ardından bu konuda bir hesaplaşma süreci yaşanıyor.

Kral, duygusal bir konuşmada "Bu insanlık suçu karşısında harekete geçmede yaşanan başarısızlık için özür dilerim" dedi ve Amsterdam'daki bir parkta ulusal kölelik anıtına çelenk bıraktı.

Hollanda'nın Surinam ve Karayip kolonilerinde kölelik, 1 Temmuz 1863 tarihinde resmen sona ermiş olsa da çoğu köle, zorla 10 yıl daha plantasyonlarda çalışmak zorunda kalmıştı. Cumartesi günü yapılan anma etkinliği, 1 Temmuz 1873 tarihindeki köleliğin 150. yıl dönümünü işaret eden etkinliklerin başlangıcını oluşturdu.

200 milyonluk fon

Kralın atalarının kölelikten 545 milyon avro değerinde kazanç elde ettiği, Rutte'nin geçen yıl özür dilemesine rağmen kölelerin soyundan gelenlere tazminat önerisinde bulunmadığı belirtiliyor. Bunun yerine, hükûmet, köleliğin mirasıyla mücadele eden ve bu konuda eğitimi geliştiren girişimler için 200 milyon avro tutarında bir fon oluşturuyor.

Geri Dön 03 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN