Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Ocak 2023 Pazar

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Bu hafta Hollanda'da grevler yaşandı. Birçok bölgede ulaşım aksadı. Sendikalar ise enflasyonun altındaki zam teklifine tepkili. İşte ülkede bu hafta yaşananlar...

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda kar altında

Hollanda haftanın ortasında kar yağışına teslim oldu. Çarşamba günü ülkenin kuzeybatısında başlayan kar yağışı, cuma günü şiddettini artırarak doğu ve güneydoğu bölgelere yayıldı. Kar kalınlığı yer yer 8 santimi buldu. Uzmanlar turuncu alarm verilen bölgeler için mümkün olduğunca evden çalışma çağrısı yaptı.

Bölgesel toplu taşıma çalışanları greve gitti

Perşembe günü ise  bölgesel tren ve otobüs şoförleri, işverenlerle müzakerelerde uzlaşmaya varılamaması üzerine 2 günlük greve başladı. Ülkede şehirler arası tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümü iptal oldu. 2022'de yüzde 10 olan enflasyonun üzerinde zam isteyen sendikalar, işverenlerin yüzde 8'lik zam teklifini reddetti.

İşsizlik, resesyon beklentilerine rağmen düştü

Hollanda’da ekonomistler resesyon bekliyor. Fakat buna rağmen şaşırtıcı biçimde işsizlik oranlarında düşüş var. Hollanda İstatistik Ofisi, ülkedeki işsizlik oranının Aralık 2022'de bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 3,5'e düştüğünü bildirdi. Aralık 2022'de 352 bin kişi işsizdi.

Siber suç vakaları üç yılda üçe katlandı

Klasik suçlar yerini siber suçlara bırakıyor. Ülkede hırsızlık, soygun, gasp gibi suçlar tarihin en düşük seviyelerine geriledi. Bu karşın siber suçlarda ise patlama var. Son üç yılda Hollanda’daki siber suç vakaları üç katına çıktı. Ulusal Polis Biriminden dijital kriminoloji uzmanı Rene Middag, siber suçların yaygınlaşmasına sebep olarak pandemi döneminde herkesin evde kalmasının ev soygunu gibi klasik suçları zorlaştırmasını gösterdi, suç dünyasındaki bu değişimin kalıcı olacağı öngörüsünde bulundu. 

Yoksul bölgelerde akciğer kanseri daha yaygın

Kanser türleri de sınıfsal... Yapılan bir araştırmaya göre yoksul mahallelerde akciğer kanseri daha yaygın. Hollanda Kanser Kayıt Kurumu’nun 2011-2020 yılları arasındaki verileri baz alınarak hazırlanan interaktif atlasa göre, akciğer kanseri, dar gelirli kentsel bölgelerde çok daha yaygın. Bu bölgelerde tespit edilen kanser vakalarının yüzde 80’i akciğer kanseri.Araştırmacılar, bunu şehir merkezlerinde yaşayan dar gelirlilerin yüksek stres seviyelerine, ve sigara içmenin kentsel bölgelerde daha normal bir alışkanlık olarak görülmesine bağlıyor. Kıyı bölgelerinde yaşayanlar arasında ise deri kanseri daha yaygın. Uzmanlar, düzenli olarak deniz tatiline giden ve güneşe maruz kalan vatandaşları mutlaka güneş kremi sürmeye çağırıyor. 

İlaç tedarik sorunu büyüyor

022 yılında yaşanan tedarik sorunları, 2021’e göre yüzde 50 oranında arttı. Eczacılar Birliği’ne göre 1.500’den fazla ilaçta tedarik sıkıntısı yaşanıyor.

Geri Dön 22 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN