Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda'da konut fiyatları dokuz yıldan sonra ilk defa yıllık bazda düştü. Hükümet, elektrikli otomobil alacaklara sübvansiyon sağlanacağını duyurdu. Ayrıca Hollanda gündeminde bu hafta iki anket vardı. Biri kadına yönelik şiddetin boyutunu ortaya koydu, diğeri hükûmete güveni sorgulattı.

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 6.4 düştü

Hollanda’da bu hafta Sigortacılar Derneği konut fiyatlarının düştüğünü açıkladı. Son dokuz yıldır düzenli olarak artan fiyatlar ilk kez düştü ve düşüşün oranı yüzde 6,4 olarak kaydedildi. 2022’nin dördüncü çeyreğinde yaşanan düşüşle birlikte ortalama bir ev 407 bin avroya satıldı. Emlak piyasasındaki belirsizliğin nedeni olarak ise yüksek faiz oranları, ekonomik belirsizlik ve resesyon endişesi gösterildi. Öte yandan konut arzı da talebi karşılayacak yeterlilikte değil. Allianz’a göre 2024’e kadar Avrupa’da konut fiyatları yüzde 8 oranında düşecek ve bu düşüşten en çok Hollanda ve Almanya etkilenecek.

Elektrikli otomobil alacaklara teşvik

Elektrikli otomobil almak isteyenlere de devlet yardımı yeniden başladı. Elektrikli araba almak isteyenler Hollanda Girişim Ajansı’na başvuracak ve yeni araçlar için 2 bin 950 avro, ikinci el araçlar için 2 bin avro yardım alabilecek. 2022’de de bu uygulama vardı ve 21 bin kişi yardımdan faydalanmıştı. Bu yıl, sübvansiyon bütçesi artırılarak bu sayı 22 bin 700’e çıkarıldı.

Genç erkeklerin 6'da 1'i kadına şiddeti 'kabul edilebilir' buluyor

Hart van Nederland tarafından yapılan ankete göre, ülkede 50 yaşın altındaki erkeklerin yüzde 16’sı, kadına şiddeti ‘kabul edilebilir’ görüyor. Bu kişilerin çoğu kadına şirketin ‘nefsi müdafaa’ durumunda haklı görülebileceğini düşünüyor, diğerleri ise kadınların bazen bunu hak ettikleri görüşünde. Ayrıca, ankete katılan kadınlardan yüzde 3’ü de kadına şiddeti haklı görüyor. 

Hollanda’da geçtiğimiz sene her 8 günde 1 bir kadın, eski eşi veya partneri tarafından öldürüldü. Hollanda, kadın cinayetleri konusunda Avrupa Birliği’nde üçüncü sırada. Ancak halk bunun farkında değil; ankete katılanların yüzde 78’i, Hollanda’daki kadın cinayeti verilerini duyduğunda şaşırdığını söyledi. 

Başbakan Rutte kabinesine güven düştü

Hollandalı haber kanalı EenVandaag tarafından yapılan ankete göre, Başbakan Mark Rutte’nin kabinesine güvenen seçmenlerin oranı yüzde 20’ye düştü. Tam bir yıl önce bugün, 10 Ocak 2022’de hükümet kurulduğunda, hükümete güvenenlerin oranı yüzde 28’di. 

 

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN