Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Ekim 2023 Pazartesi

Yangının tahrip ettiği ormanda böcek istilası

Fransa'nın güneybatı bölgesinde, 2022 yılında yanan ormanlık alanda böcek istilası yaşanıyor. İstilayı durdurmak için binlerce ağaç kesiliyor.

Yangının tahrip ettiği ormanda böcek istilası

Fransa'nın güneybatısındaki ormanlarda ağaçları tehdit eden kabuk böcek istilası, 2022 yılında bölgedeki yangının ardından büyük bir sorun hâline geldi. Fransa'nın güneybatısında 30 bin hektarlık alan, 2022'deki orman yangınlarının etkisiyle büyük zarara uğradı. Ancak, yangınların ardından ortaya çıkan kabuk böcek istilası, ağaçları daha da tehdit ediyor. Kabuk böcekleri, yangın ya da fırtına nedeniyle zarar görmüş çam ağaçlarına saldırıyor. Kabuk böcekler, ağaçların gövdelerine giriyor ve ağaçların içinde tüneller kazarak özsu kanallarını tahrip ediyor. Bunu yaparken de 30 ila 50 arasında larva (tırtıl, kurtçuk) bırakıyor.

En etkili yöntem ağaçları kesmek

Uzmanlara göre, kabuk böcekleriyle başa çıkmak için ağaçların kesilmesi gerekiyor. İtalya'nın kuzeyinde de benzer bir istila yaşandı. Fransa Ulusal Ormancılık Ofisi, böceklerle mücadele için kullanılan en etkili yöntemin kesmek olduğunu söylüyor. Ancak, bölgedeki 3 bin 800 hektarlık ormanın çoğu yandı ve kesim işlemi gecikti.

Fransız Ulusal Tarım, Gıda ve Çevre Araştırma Enstitüsü'nden Hervé Jactel, kabuk böceklerin zarar verdiği odunlardan oluşan yığınları eleştirdi ve bu yığınların ormanda depolanmasının daha fazla soruna yol açabileceğine dikkat çekti.

Kabuk böcekleri hızla yayıldı ve bölge sakinlerini bahçelerindeki çam ağaçlarını kesmeye zorladı. Uzmanlar, ağaçları zamanında kesmenin önemli olduğunu ve zamanla bu durumun daha da kötüleşebileceğini söylüyor. Yangın sonrası ağaç kesimi, büyük miktarlarda odunun ortadan kaldırılmasına neden oluyor. Ancak bu felaketin ardından orman ekosistemlerinin yeniden toparlanacağı tahmin ediliyor.

2022'deki yangın sonrası büyük bir ormanlık alan yok oldu ve tarihi bir alan tahrip oldu.

Geri Dön 30 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN