Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Ekim 2023 Pazartesi

Sarkozy’e ‘kilit tanığa baskı’ suçlaması

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, rüşvet davasında 'kilit şahit' olarak kabul edilen Ziad Takieddine'ye ifadesini geri çekmesi için baskı yaptığı gerekçesiyle iki yeni suçlama ile karşı karşıya.

Sarkozy, Libya Finansmanı Davası'nda "tanığı yanlış ifade vermeye zorlama" ve "adaleti yanıltmaya teşebbüs" suçlamalarıyla yargılanıyor. Sorgu hakimleri, Sarkozy'nin, ifadesini geri çekmesini istediği iş insanı Ziad Takieddine'ye baskı yaptığına dair yeterli kanıt bulunduğuna karar verdi.

Sarkozy'nin iddialara göre 2007'deki cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında o dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı finansman aldığı ve kampanyayı bu fonlarla finanse ettiği öne sürülüyor. Ziad Takieddine ise 2006'da Libya'dan Sarkozy'ye 5 milyon avro getirdiği iddiasıyla gündeme gelmişti. Bu suçlamaların ardından 2013 yılında ön soruşturma başlatılmış ve Sarkozy 2018 yılında Paris'te gözaltına alınmıştı. Ardından "seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağlama, yolsuzluk yapma ve Libya kamu fonlarını gizleme" suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

Ziad Takieddine ise önce Sarkozy'nin Libya'dan finansman aldığını iddia etmiş, daha sonra ise ifadesini değiştirerek bu iddiaları reddetmişti. Sarkozy'nin Takieddine'yi suçlamaları geri çekmesi için en az 8 kişi üzerinden baskı yaptığı şüphesi bulunuyor ve bu amaçla 608 bin avro harcadığı iddia ediliyor.

Geri Dön 09 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN