Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Nisan 2024 Pazartesi

Hükûmetten 'şrinkflasyon' hamlesi

Fransa'da 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yasayla birlikte; marketlere, 'fiyatı aynı tutarak ürün miktarını değiştirme' (şrinkflasyon) uygulamasını açıkça bildirme zorunluluğu geliyor.

Fransa'da hükûmet, perakende zincirleri ve gıda marketlerine, fiyatı aynı tutarak ürün miktarını veya hacmini azaltan uygulamaları tüketicilere açıkça bildirme zorunluluğu getirdi. Yeni kural 1 Temmuz 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek.

Sıkı 'şrinkflasyon' denetimi

"Şrinkflasyon", yani fiyatı sabit tutarken ürün miktarını azaltma uygulaması son zamanlarda artış gösterince, hükûmet harekete geçti. Özellikle cips ve içecek gibi ürünlerde görülen bu durum, tüketicilerin daha az ürün almasına neden oluyor. Yeni düzenlemeyle, 1 Temmuz 2024'ten itibaren, hacmi veya miktarı azaltılan ürünlerin bu değişiklikleri market raflarında belirgin bir şekilde etiketlenmek zorunda olacak.

Ekonomi bakanı geri adım atmadı

Perakende ve dağıtım zincirlerinin "Üreticilerden neden talep etmiyorsunuz?" şeklindeki itirazlarına rağmen, Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire geri adım atmadı ve yeni düzenlemeyi içeren kararnameyi imzaladı. Resmi Gazete'de yayımlanan bu kararname ile marketler ve gıda pazarları, ürünlerin boyutu veya hacmi azaltıldığında bunu tüketicilere açıkça bildirmek zorunda kalacak.

Ağır cezalar yolda

Yeni düzenleme, enflasyon ve artan maliyetler bahanesiyle fiyatı düşürmeden ürün miktarını azaltarak tüketicileri yanıltan işletmelere karşı getirildi. Bu tür uygulamaları yapan işletmelere ağır cezaların uygulanması planlanıyor. Bu sayede tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve korunması amaçlanıyor.

Geri Dön 22 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN