Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Şubat 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’nın gündeminde bu hafta yine emeklilik reformu vardı. Milyonlarca insan sokağa çıktı, işçiler greve gitti.

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’da işsizlik son 15 yılın en düşük seviyesine geriledi. 2022’nin son çeyreğinde işsizlik yüzde 7,2’ye düştü. Böylesi bir oran en son 2008 yılında görülmüştü. Ne var ki çalışanlar hâlinden memnun değil… Emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı öngören reforma karşı protestolar sürüyor. Sendikaların açıklamasına göre milyonlarca kişi protestolara katıldı. İçişleri Bakanlığına göre ise sokağa çıkan insan sayısı 963 bin. Buna rağmen bakanlık eylemlerin dördüncü gününde katılımın yükseldiğini kabul etti. Eğer hükûmet reformdan geri adım atmaz ve protestolara kulağını tıkarsa 7 Mart’ta kitlesel bir eylem daha yapılacağı duyuruldu.

Grevler neticesinde elektrik üretimi de son 30 yılın en düşük seviyesine düştü. Emeklilik reformuna tepki olarak grev kararı alan enerji sektörü çalışanları elektrik üretimini azalttı. Tabii bunun tek nedeni grevler değil. Rusya-Ukrayna savaşıyla katmerlenen enerji krizi ve nükleer reaktörlerin birçoğunun bakıma girmesi de büyük rol oynadı. ransız elektrik iletim şebekesi operatör şirketi RTE'nin açıklamasına göre, elektrik üretimi ülkede son 30 yılın en düşük seviyesine gerileyerek 279 teravatsaat oldu.

Marvel’ın yeni filminde Fransız askerlerinin sunum şekli de ülkede yankı uyandırdı. Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Marvel’ın son filmi Kara Panter’de Fransız askerlerinin kurgusal bir Afrika ülkesine ait kaynakları çalmasına ilişkin sahneye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Lecornu, “Silahlı kuvvetlerimizin böylesi yanlış ve yanıltıcı sunulmasını şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı. Sahnede bir grup Fransız askerinin Afrika ülkesi Mali’deki bir Takanda üssüne düzenlediği gizli operasyonda yakalandıktan sonra Birleşmiş Milletler toplantısına getirildiği ve Paris büyükelçisini utandırmak için kullanıldığı görülüyor.

Geri Dön 19 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN