Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Ocak 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Ülkede emeklilik reformu tartışmaları kangrene döndü, emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı yapılan grevlere 2 milyonu aşkın kişi katıldı. İşte Fransa'da haftanın gündemi...

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Emeklilik reformuna karşı seferberlik

Fransa’da emeklilik reformu adeta kangrene döndü. Macron hükûmeti geri adım atmıyor. Halk ise emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı öngören yasaya karşı. Perşembe günü 2 milyondan fazla kişi reformu protesto etmek için sokağa indi, birçok sektörden çalışan grev yaptı. Şehir içi toplu ulaşım felç oldu. Şehirler arası yüksek hızlı trenlerin ise yalnızca yüzde 20 ila yüzde 30’u çalıştı. En az 70 okul kapandı, greve öğretmenlerin yüzde 35’inden fazlası destek verdi. Anketlere göre halkın üçte ikisi emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı.

Grev ve protesto eylemleri, 2010’da dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin emeklilik yaşını 60’tan 62’ye çıkaracağını duyurmasından sonraki en büyük kitlesel seferberlik oldu. O dönemki eylemlere 1 milyondan fazla kişi katılmış, söz konusu yasa tasarısı yine de Meclis’ten geçmişti.

Gerard kasırgası

Pazartesi günü ülkenin kuzeyini Gerard kasırgası vurdu. Yaklaşık 90 bin hanenin elektriği kesildi. Yola devrilen bir ağaca çarpan sürücü de yaşamını yitirdi. Ülke genelinde 26 bölgede turuncu alarm verildi. Rüzgâr hızı yer yer 160 kilometreye kadar yükseldi.

Macron'a saldırı planlayan aşırı sağcı grubun duruşması başladı

Haftanın bir başka önemli gündem madesi ise Macron’a saldırı planı yapan aşırı sağcı grubun duruşması oldu. 2018 yılında yapılan darbe planına dair 13 kişi yargılanıyor. Eğer suçlu bulunurlarsa 10 yıla kadar hapis cezası alabilirler. Aşırı sağcı örgüt hakkında 4 yıl süren soruşturmada, örgütün 5 binden fazla mensubu olduğu, hükümete darbe düzenlemenin yanı sıra göçmenleri öldürüp camilere saldırmayı planladıkları ortaya çıkarılmıştı. Aralarında Yahudi karşıtlarının da bulunduğu örgüt mensuplarının birçoğu eski asker. Örgüt lideri olduğu düşünülen Denis Collinet ise aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin sıkı destekçisi.

Dünyanın en yaşlı insanı 118 yaşında hayatını kaybetti

Son olarak dünyanın en yaşlı insanı olarak bilinen 1904 doğumlu Fransız rahibe Lucile Randon hayatını kaybetti. Randon, daha önce kendisine uzun yaşamının sırrını soran gazetecilere, ‘Bunu sadece Tanrı bilir’ cevabını vermişti.

Geri Dön 22 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN