Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Ocak 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa yeni yılın ilk haftasına emeklilik tartışmalarıyla girdi. İşte Fransa'da bu hafta yaşananlar...

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa yeni yılın ilk haftasına emeklilik tartışmalarıyla girdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geleneksel yeni yıl konuşmasında emeklilik reformu vurgusu yaptı ve yaşın 65’e kadar çıkabileceğini söyledi. Macron’a tepki de geldi destek de.

Sakin geçen yılbaşı

Fransa'da yeni yılda araç kundaklama geleneği bu sene de devam etti. Bu yıl 690 araç kundaklandı. İçişleri Bakanı Gerard Darmanin kundaklamaların yüzde 20 oranında azaldığını söyleyerek ‘sakin’ geçtiğini ifade etti. Yine de 490 kişi gözaltına alındı.

Grevler sürüyor, sağlık sistemi krizde

Önceki yılın sonundan kalan grevler de sürüyor. Maaş zammı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve başlayan pratisyen hekimler grevlerini 8 Ocak’a kadar uzatma kararı aldı. Başbakan Elisabeth Borne, farklı salgınların yaşandığı bu dönemde hekimlerin grevinin ‘sorumsuzluk’ olduğunu savundu. Perşembe günü Paris’te protesto yürüyüşü düzenleyen hekimler, sağlık sisteminin gelecek yıllarda daha da kötüleşeceğini ve 2027 yılında kişi başına düşen en düşük hekim oranına ulaşılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cuma günü sağlık reformu planlarını duyurdu. 

Sağlıkta reform planı

Macron, hemşirelerin iş yükünü azaltmak ve asıl işlerine odaklanmalarını sağlamak için asistan doktor sayısını 2024'ün sonuna kadar şu anki 4 binden 10 bine çıkarmayı taahhüt etti, ayrıca daha fazla hemşire eğitmeye ve istihdam etmeye odaklanacaklarını söyledi. Hemşirelerin düzenli olarak fazla mesai yaptığını, bazen 35 saat aralıksız çalıştıklarını dile getiren Macron, haziran sonuna kadar daha tutarlı ve düzenli bir mesai organizasyonu sözü verdi. Ancak Macron, “Bir iki yılda doktor yetiştirmiyoruz. Durumun önümüzdeki on yılda kötüleşmeye devam etmesi muhtemel” ifadelerini kullanarak, sağlık sistemi krizine mucize bir çözüm olmadığını vurguladı. 

İlaç krizi sürüyor, yakında çözülmeyecek

Sağlık sistemindeki krize ek olarak bir de ilaç krizi yaşanıyor. Çok sayıda ilaç piyasada bulunamıyor. Başta çocuklar için ağrı kesici, ateş düşürücü ve antibiyotik olmak üzere birçok ilacı bulmak neredeyse imkansız hâle geldi. Hükûmet geçici bir tedbir olarak internet üzerinden Parasetamol bazlı ağrı kesicilerin satışını ocak ayının sonuna kadar yasakladı. Sağlık Baanı François Braun, ilaç krizinin birkaç hafta içinde çözülmesinin pek mümkün olmadığını kabul etti. Fransa’nın ilaç üretimi konusunda dışa bağımlılığının azaltılması talep ediliyor.

Geri Dön 08 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN