Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Nisan 2024 Pazartesi

150 bin kişi soyadını değiştirdi

Fransa'da, 2022 yılında yürürlüğe giren ve soyadı değişikliğini kolaylaştıran bir yasa sayesinde, 150 bin vatandaş soyadını değiştirdi.

Ulusal İstatistik ve Ekonomik Veriler Enstitüsü'nün (Insee) verilerine göre, yasanın hayata geçirilmesinin ardından soyadı değişikliği için yapılan başvuruların sayısında büyük bir artış yaşandı. Daha önceden karmaşık ve uzun bir hukuki süreç gerektiren soyadı değişikliği işlemleri, yeni yasa ile basitleştirildi ve vatandaşların herhangi bir gerekçe sunmadan soyadlarını değiştirmelerine olanak tanındı.

Yapılan başvuruların büyük bir kısmı, yüzde 57'si kadınlar tarafından yapıldı ve en yoğun başvuru yapan yaş grubu yüzde 50 ile 18-29 yaş aralığı oldu. Başvuru yapanların çoğu, nüfus cüzdanlarında kayıtlı olan ebeveyn soyadını diğer ebeveynin soyadıyla değiştirdi. Bazı vatandaşlar ise mevcut soyadlarının yanına ikinci bir soyad ekledi.

Yasa değişikliği, aile içi şiddet, ensest ilişki ve cinsel saldırı gibi travmatik deneyimler yaşayan kişilere, istemedikleri ebeveynin soyadını bırakıp diğer ebeveynin soyadını alabilme imkanı tanıdı. Ayrıca, taşınması veya telaffuzu zor olan, argo anlamlar içeren soyadlarını değiştirmek isteyenler için de kolaylık sağladı. Bu düzenleme, 2021 yılında hazırlandıktan sonra 2022 yılının Şubat ayında Ulusal Meclis tarafından kabul edildi ve 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girdi.

Geri Dön 29 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN