Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Şubat 2023 Salı

Türkiye'deki depremin dünyada yankıları

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem dünya basınında yankı buldu. Alman Jeofizikçi Charlotte Krawczyk, levhaların henüz stabil hâle gelmediğine dair de uyarıda bulundu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,5 şiddetlerindeki depremlerin Türkiye ve Suriye’de yol açtığı yıkımın ardından enkaz altında kalan kişileri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. En az 70 ülke Türkiye’ye arama kurtarma çalışmaları için yardım teklifinde bulundu, 14 arama kurtarma ekibi seferber edildi.

Türkiye’de 33 bine yakın kişinin öldüğü 1939 depreminden bu yana yaşanan en büyük deprem olduğu belirtilen deprem, Avrupa’dan ve dünyadan Der Spiegel, The Guardian, Le Parisien, CNN, The New York Times gibi birçok basın kuruluşunun manşetlerinde yer aldı.

Der Spiegel, ‘Türk devleti hazır değil miydi?’ başlıklı haberinde, hükûmetin olası bir depremle ilgili uyarıları ciddiye almadığını yazdı.

Alman jeofizikçi Charlotte Krawczyk, Tagesschau’ya verdiği röportajda, ilk depremden yaklaşık 12 saat sonra gerçekleşen 7,5 şiddetindeki ikinci depremin, levhaların henüz yerine oturmadığının bir göstergesi olduğunu söyledi, “Levhalar henüz stabil hale gelmedi. Stabil hâle geleceklerine dair bir öncü fenomen gözlemlemedik” ifadelerini kullandı. Yani artçılar devam edebilir. Türkiye’de Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada da artçıların 1 yıl kadar devam edebileceği söylenmişti. Depremlerin ardından 3’ü 6’nın üzerinde olmak üzere yüzlerce artçı meydana geldi.

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Kurumu'ndan bir yetkili ise bu depremin artçı sarsıntı olmadığını, önceki depremden bağımsız olduğunu söyledi.

Geri Dön 07 Şubat 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN