Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Haziran 2024 Perşembe

Avrupa Parlamentosu seçimleri başlıyor

Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkede 6-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri bugün Hollanda'da başlıyor.

Avrupa Parlamentosu seçimleri başlıyor

Yaklaşık 400 milyon seçmenin, AB'nin yeni yönetimini belirlemek için oy kullanacağı seçimlerde, en hareketli gün, 21 ülkenin seçmeninin sandık başına gideceği 9 Haziran olacak. AP, üyeleri doğrudan halk tarafından seçilen tek AB organı olarak, yeni üyelerini bu seçimde belirleyecek.

Brexit sonrası ilk seçim

Bu yılki seçimler, İngiltere'nin Brexit sonrası ayrılmasının ardından ilk kez İngiltere'siz gerçekleşecek. İngiliz vekillerin ayrılmasıyla sandalye sayısı 705'e düşmüş ve kalan üye ülkelerin nüfusuna göre yeniden dağıtılarak bu seçimde 720 milletvekili seçilecek.

Bazı ülkelerde 18 yaşından küçükler ilk kez oy kullanacak

Bazı ülkelerde oy verme yaşının düşürülmesi nedeniyle 18 yaşından küçük seçmenler de ilk kez oy kullanacak. Almanya, Avusturya, Belçika, Malta'da 16, Yunanistan'da ise 17 yaşındakiler AB'nin geleceğinde söz sahibi olacak.

Katılımın artması bekleniyor

Son seçimde AB seçmeninin yalnızca yüzde 50,66'sı sandığa gitmişti. AP'nin "Eurobarometer" anketine göre, halkın yüzde 81'i mevcut jeopolitik durumun farkında olduğu için seçimlerin bu kez daha önemli olduğunu, yüzde 60'ı ise oy kullanacağını belirtti.

Geri Dön 06 Haziran 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN