Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yo-yo yazı geliyor - 21 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Ağustos 2023 Perşembe

Yabancı sağlık çalışanı sayısı ikiye katlandı

Belçika’da yabancı sağlık görevlisi sayısı son 10 yılda ikiye katlandı. Şu an ülkede 10 binden fazla yabancı sağlık çalışanı bulunuyor.

Başkent Brüksel’de bulunan Hollanda merkezli Free University’de görev yapan Prof. Dr. Dirk Devroey, “Belçika’daki yabancı doktorların çoğu Hollanda, Fransa ve Romanya’dan gelmektedir. Ancak diğer güney ve doğu Avrupa ülkelerinden Belçika’ya gelen doktorların sayısında önemli artış görülüyor. Belçika’da şu anda görev yapan yabancı hekimlerin oranı, ülkemizin yüzde 14’ünü oluşturuyor” diye konuştu.

Profesör Devroey, her şeyden önce, hasta ile doktor arasındaki dil engelinin büyük bir sorun olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Buraya yerleşen ve dil öğrenen çok sayıda yabancı meslektaşım var ve onlara bunun için çok minnettarım. Belçika’da tıp okumak isteyen öğrenci sayısını sınırlayan kurallar var. Bu, yalnızca giriş sınavında en iyisini yapanların üniversitelerde yer aldığı anlamına geliyor. Bu adil değil. Bu gençler dili biliyor ama giriş sınavında yeterince başarılı olamadıkları için tıp fakültesine gitmelerine izin verilmiyor. Bu konuda karışık hislerim var. Hem ebeveyn hem de doktor olarak yabancı doktorları kollarımızı açarak karşılıyoruz, ancak Flaman ve diğer Belçikalı öğrenciler için tıp alanında kariyer yapma yollarını kapatıyoruz.

Geri Dön 24 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN