Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Haziran 2024 Pazartesi

Engie, Rus uranyumundan vazgeçiyor

Belçika'da nükleer santral işletmecisi Engie Electrabel, Rus uranyumunu kullanmayı bırakacaklarını açıkladı. Şirket uranyum tedarikini, Kanada ve Avustralya gibi Batı ülkelerinden sağlayacak.

Engie, Rus uranyumundan vazgeçiyor

Belçika'nın nükleer santrallerini işleten Engie Electrabel, 2035 yılına kadar Doel-4 ve Tihange-3 reaktörlerini çalışır durumda tutmak için Rusya'dan uranyum kullanmayacak. Bunun yerine, şirket Batı kaynaklı uranyum tedarikçileri ile anlaşmalar imzaladı.

Engie Electrabel'in Rusya'dan uranyum alımını durduracağı haberi, enerji şirketinin nükleer yakıt tedarikçisi Synatom'un yıllık raporuna dayanan 'De Tijd' gazetesinde yayımlandı. Belçika'nın kalan son iki nükleer reaktörü, Kanada ve Avustralya gibi Batı ülkelerinden gelen yakıtlarla çalışacak.

Engie sözcüsü Hellen Smeets, De Tijd'e yaptığı açıklamada, “Rusya'dan son uranyum teslimatları 2021 sonunda geldi. Dönüştürme ve zenginleştirme işlemlerinde de artık Rus şirketleriyle çalışmıyoruz” dedi.

Rusya, uranyum madenciliği ve zenginleştirme konusunda dünyanın en büyük ülkelerinden. Ancak, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan bu yana, Avrupa ülkelerinin Rusya'ya uranyum bağımlılığı sorgulanmaya başlandı. Savaştan önce, Doel ve Tihange nükleer santrallerinde kullanılan uranyumun yaklaşık yüzde 40'ı Rusya ile bağlantılıydı.

Geri Dön 10 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN