Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Şubat 2023 Cumartesi

Belçika'nın 'emekli' tankları kıymete bindi

Envanterinde artık ağır muharebe tankları bulunmayan Belçika, yıllar önce sattığı Leopard-1 tankları sattığı şirketten geri almak istedi. Tankları Ukrayna’da göndermek için satın almak istediğini söyleyen hükümet, şirketin aşırı yüksek fiyatlar talep ettiğini belirtti. 

Almanya'nın Leopard tanklarını Ukrayna'ya gönderme kararının ardından Belçika da harekete geçti. Fakat ülke, envanterinden yaklaşık 10 yıl önce ağır tankları çıkarma kararı almıştı. Alman yapımı Leopard 1 tanklarını OIP Land Systems'e satan Belçika hükümeti, tankları geri almak istedi.

Şirket ile hükümet arasında tankların fiyatları üzerindeki tartışma ülke basınına yansıdı. Hükümet, yıllar önce tanesi 10 ila 15 bin dolara sattığı tanklara fahiş bedeller biçildiğini belirtti.  

Bel-RTL radyosuna konuşan, Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, “Geri almamızı engelleyecek bir şey yok ama bunlar çalışır halde değil. Bunlara mantıksız fiyatlar verecek halimiz yok. Şu anda fahiş fiyatlar isteyen Belçikalı şirketler var." dedi.

OIP Land Systems'in tankların tanesine 500 bin avro istediği iddia edildi. Şirketin CEO'su Freddy Versluys iddialara tepki göstererek, kendisinin açgözlü bir "silah tüccarı" gibi gösterildiğini, yıllardır bir iş modeli oluşturduklarını söyledi.

Versluys, askeri araçların tutulduğu hangarların bile yılda maliyetinin 2,5 milyon avro olduğunu belirterek tankların optimizasyonu için gereken yatırım yüksek maliyetli olduğunu bildirdi. 

Hangarda Leopard 1 tanklarının yanı sırada Gepard ve SK-105 tipi tanklar ile M113 zırhlı personel taşıyıcının bulunduğunu belirten  Versluys "Bunlar Ukrayna'da muharebede kullanılabilir." dedi.

Hangardaki araçlar için Ukraynalı iş insanları ile temasa geçen Versluys, Ukrayna'ya tank gönderilmesinin Belçika'nın yanı sıra Almanya ve Avusturya'nın ihracat iznine de tabi olduğunu söyledi. 

Versluys, "Şu anda ihracat izinlerini bekliyorum. Ancak dürüst olmak gerekirse kısa sürede bu araçları hazır hale getirerek göndermek için yeterli endüstriyel kapasitem yok. Bu nedenle uluslararası işbirliği arayışındayım. Daha büyük şirketlerle ve örneğin İngiltere hükümetiyle işbirliği yapmak istiyorum" dedi.

Geri Dön 04 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN