Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'da bu hafta nükleer santrallerin faaliyet süresini 10 yıl uzatacak anlaşma sağlandı. Anvers Limanı, Avrupa'nın uyuşturucuya açılan kapısı oldu.

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

İki nükleer reaktörün faaliyet süresi uzatılacak

Belçika’da bu hafta hükûmet iki nükleer reaktörün faaliyet süresini 10 yıl uzatacak anlaşmayı sağladı. Reaktörlerin 2025 yılında kapatılması planlanıyordu. Tihange 3 ve Doel 4 isimli reaktörler, Belçika devleti ile enerji şirketi Engie’nin ortak olacağı bir yapıyla yönetilecek. Ülkede hâlihazırda faaliyet gösteren 7 nükleer reaktör bulunuyor ve bunlar ülkenin elektrik ihtiyacının yarısını karşılıyor.

Cezaevi personeli greve gitti

Yurt genelinde cezaevi çalışanları maaş zammı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitti. Cezaevi memurları greve çıkınca yerlerine geçici olarak polisler görevlendirildi. Çalışanların talebi maaşların enflasyona uygun biçimde zamlanması ve yıl sonunda verilen bir aylık maaşa eşdeğer olması gereken primin tam olarak ödenmesi. Konuya ilişkin konuşan Kamu Hizmetlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Petra De Sutter ise greve giden cezaevi memurlarına hak verdi. Sutter, memur maaşlarındaki artışın son 15 yıldır özel sektörün ciddi ölçüde gerisinde kaldığını kabul etti.

Anvers Limanı, Avrupa’nın uyuşturucu merkezi hâline geldi

Belçika polisinin operasyonlarında geçtiğimiz yıl bu limanda rekor seviyede uyuşturucu yakalandı. Yetkililer Anvers’in, uyuşturucu çeteleri için ‘ana giriş kapısı’ hâline geldiğini söylüyor. Buradaki uyuşturucu trafiği arttıkça rakip çeteler arasında da çatışmalar yaşanmaya başladı. Uyuşturucu çetelerinin çatışmasında 11 yaşındaki bir kız çocuğu vurularak öldü. Önümüzdeki dönemde ülkede en çok tartışılacak konuların başında uyuşturucu ticareti olacağa benziyor.

AP'nin Belçikalı milletvekili yolsuzluk skandalı nedeniyle istifa etti

Avrupa Parlamentosu’nun Belçikalı kıdemli milletvekili Maria Arena, Katar’daki yolsuzluk skandalı iddiaları nedeniyle görevinden istifa etti.  Gerekçe olarak ‘ismi resmen geçmese de gazeteciler ve rakip siyasetçiler tarafından hedef gösterilmesini’ işaret etti. İddiaya göre Arena, Katar’ın kendisine sağladığı ücretsiz uçuşlar ve konaklamayı uygun şekilde beyan etmedi. Belçikalı makamlar bir süredir Katar’daki yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmalarını yürütüyordu. Bu çerçevede 2022’nin sonunda çok sayıda noktada operasyonlar yapılmış ve bu operasyonlarda 1,5 milyon avrodan fazla nakit para ele geçirilmişti. Bu kapsamda 4 kişi de gözaltına alınmıştı.

Avrupalı Türk Gazeteciler Birliği: 'Gazetecilik suç değildir'

Avrupalı Türk Gazeteciler Birliği eylem yaptı. Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlalleri ve kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen dezenformasyonla mücadele yasası protesto edildi. Brüksel’de, ‘Gazetecilik suç değildir’ sloganıyla düzenlenen eyleme yaklaşık 30 Türk gazeteci katıldı.

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN