Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2024 Pazar

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'nın gündeminde bu hafta; öğretmenlerin grevi, kağıtsızların eylemi ve İsrail-Filistin vardı. İşte yaşananlar...

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika’nın Flaman bölgesinde öğretmenler, salı günü alanlara indi. Beş gün süren eylemlere, ilk gün 2 bin eğitim emekçisi katıldı. Çok sayıda eğitim sendikasının bulunduğu grevlerde, öğretmenler hükûmetin eğitim politikalarını eleştirdi. Haftalık çalışma süresinin 38’e çekilmek istenmesinin öğretmenlik düzenlemelerine aykırı olduğu bildirildi.

Öğrenciler arasında uyuşturucu kullanımı arttı

İçişleri Bakanlığı, okullarda uyuşturucu kullanımının son iki yılda ciddi bir biçimde artığı duyurdu. Okulda uyuşturucu ile yakalanan öğrenci sayısının 2021’de 232 olduğu tespit edilirken, bu sayının 2023’te 418’e kadar ulaştığı bildirildi. En fazla vakanın ise sırasıyla Limburg, Doğu Flaman ve Antwerp bölgesindeki okullarda kayıtlara geçtiği duyuruldu. Brüksel bölgesi ise listenin en alt sırasında yer aldı.

Kağıtsızlar hükûmeti protesto etti

Belçika'da oturum ve çalışma izni olmadan yaşayan kağıtsızlar ve onlara destek veren Belçikalılar, başkent Brüksel'de hükûmetin politikalarını protesto etti. Kağıtsızlar, çoğunlukla Cezayir, Tunus, Afganistan, Pakistan ve birçok Afrika ülkesinden gelmiş kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin çoğunun oturum talepleri reddediliyor ve yasal statüye alınmıyorlar. Kağıtsızlar, zaman zaman düzenledikleri açlık grevleriyle durumlarına dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Filistin'in BM tam üyeliğine destek

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, ülkesinin Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) tam üyeliğini desteklediğini açıkladı. Genel Kurul'da oylanan karar tasarısına Belçika'nın lehte oy kullandığını belirten Lahbib, Filistin'in BM'ye üye olmasını desteklediklerini ifade etti. Lahbib, "Filistin, uluslararası arenada tam anlamıyla yerini almalıdır. Bu, iki devletli çözüme ve güvenilir barış sürecine doğru atılmış önemli bir adımdır" dedi.

Jinekolog suni döllemede kendi spermini kullanmış

Bir jinekologun, suni dölleme işlemleri sırasında kendi spermini kullanarak hastalarını bilgilendirmeden çocuk sahibi olmalarına neden olduğu ortaya çıktı. Jinekologun, şimdi suni döllenme yaptığı kişilere DNA testi yapması gerekiyor. 

Geri Dön 12 Mayıs 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN