Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Haziran 2024 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta; aşırı sağcıların Avrupa Parlamentosu seçimi zaferi ve seçimin yankıları vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) oyların yüzde 25,5'ini alarak birinci parti oldu. FPÖ, 2019'da yüzde 17,2 olan oy oranını yüzde 8,3 artırarak AP'deki sandalye sayısını 3'ten 6'ya çıkardı. İktidarın büyük ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP), ciddi oranda oy kaybı yaşadı. 2019'da yüzde 34,6 olan oy oranı yüzde 9,9 düşerek 24,7'ye geriledi ve milletvekili sayısı 7'den 5'e indi. Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ise yüzde 23,3 oy alarak üçüncü parti oldu ve sahip olduğu 5 milletvekilini korudu.

Rapor: Avusturya göçmenler olmadan kalkınamaz

FPÖ, uzun süredir göçmen kotasının sınırlandırılması için kampanya yürütüyor. Ancak uzmanlar, göçmen sayısının kısıtlanmasının ülkenin refahında kayıplara yol açacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Viyana Üniversitesi sosyoloji uzmanı Jörg Flecker, iş gücünün üçte bir oranında azalması durumunda eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler gibi birçok alanda sistemin darboğaza gireceğini belirtti.

Cep telefonlarına yönelik tasarı kabul edildi

Avusturya Federal Meclisi, cep telefonları ve veri güvenliğiyle ilgili yeni bir tasarıyı kabul etti. Ocak 2025 itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlemelere göre, savcılık makamları şüphelilerin akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve bulut verilerine erişmek ve el koymak için mahkemeden onay almak zorunda olacak. Önceki hükümler, yargı onayı olmaksızın cep telefonlarına el koyulmasına izin veriyordu.

Viyana'da kısa süreli ev kiralamaya yeni kısıtlamalar

Başkent Viyana'da, Temmuz 2024'ten itibaren, Airbnb gibi kısa süreli ev kiralamalarını düzenlemek amacıyla yeni kurallar yürürlüğe girecek. Bu düzenlemelerle, yılda 90 günden fazla kısa dönemli ev kiralamak isteyenlerin belediyeden izin alması gerekecek. Önceden yalnızca şehir merkezine yakın yerler için geçerli olan bu kısıtlamalar, artık tüm Viyana'yı kapsayacak. Evini kiraya vermek isteyenler, apartmandaki diğer ev sahiplerinin de onayını almak zorunda olacak. Yeni yönetmeliğe göre, kuralları ihlâl edenlere 50 bin avroya kadar para cezası verilecek.

Amazon Prime müşterilerine para iadesi yapacak

Avusturya'da mahkeme, Amazon'un Prime müşterilerine para iadesi yapmasına hükmetti. İşçi Odası'nın açtığı davada, 2022 sonbaharına kadar 'Amazon Prime' aboneliği olan ve fiyat artışından etkilenen müşterilere iade yapılacak. İade miktarı 36,50 avroya kadar çıkabilecek ve müşteriler bu tutarı kupon olarak da alabilecek.

Geri Dön 16 Haziran 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN