Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Haziran 2024 Pazartesi

Avusturya’da AP seçimlerini aşırı sağcı FPÖ kazandı

Avusturya'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) oyların yüzde 25,5'ini alarak birinci parti oldu.

İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı geçici sonuçlara göre, FPÖ, 2019'da yüzde 17,2 olan oy oranını yüzde 8,3 artırarak AP'deki sandalye sayısını 3'ten 6'ya çıkardı. İktidarın büyük ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP), ciddi oranda oy kaybı yaşadı. 2019'da yüzde 34,6 olan oy oranı yüzde 9,9 düşerek 24,7'ye geriledi ve milletvekili sayısı 7'den 5'e indi. Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ise yüzde 23,3 oy alarak üçüncü parti oldu ve sahip olduğu 5 milletvekilini korudu.

Yeşiller kan kaybetti, NEOS'ta büyük yükseliş

İktidarın küçük ortağı Yeşiller Partisi, önceki seçime göre yüzde 3,2 oy kaybederek yüzde 10,9'a düştü ve milletvekili sayısı 3'ten 2'ye indi. Yeni Avusturya Partisi (NEOS) ise oylarını yüzde 1,6 artırarak yüzde 10,1'e çıkardı ve milletvekili sayısını 1'den 2'ye yükseltti.

Komünist Parti de dikkat çekti

Seçimde dikkat çeken bir diğer parti ise Avusturya Komünist Partisi (KPÖ) oldu. KPÖ, 2019'da yüzde 0,8 olan oy oranını yüzde 2,9'a yükseltti. Seçime katılım oranı yüzde 55,8 olarak kaydedildi.

Geri Dön 10 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN