Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Şubat 2024 Cumartesi

Vergi sınıfları değişiyor

Almanya'daki SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan koalisyon hükûmeti, vergilendirme sistemini köklü bir şekilde değiştirecek bir reforma hazırlanıyor.

Vergi sınıfları değişiyor

Bild gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre; Federal Maliye Bakanı Christian Lindner öncülüğünde, evli çiftler için uygulanan vergi sınıfları 3 ve 5'in kaldırılması ve her iki tarafın da vergi sınıfı 4'e dahil edilmesi planlanıyor. Bu değişiklik, milyonlarca maaş bordrosunda önemli değişikliklere yol açacak.

Evli eşlere eşit muamele

2021 koalisyon anlaşmasında bu değişikliğe zaten yer verilmiş olmasına rağmen, şu ana kadar somut bir adım atılmamıştı. Lindner'in bu 'vergi sınıfı devrimi' ile, özellikle kadınlar olmak üzere düşük gelirli eşin net ücret konusundaki dezavantajlarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Mevcut sistemde, III/V vergi sınıfı kombinasyonu, daha yüksek gelirli eşin (genellikle erkeğin) orantısız şekilde daha yüksek net gelir elde etmesine, maaşı daha düşük olan eşin ise önemli ölçüde daha az kazanç elde etmesine yol açıyor. Yeni düzenlemeyle, her iki eşe eşit muamele yapılması hedefleniyor.

Vergi Mükellefleri Derneği'nin verdiği bilgiye göre; bu düzenlemeyle, evlilikte daha fazla kazanan kişinin net geliri bir miktar azalırken, daha az kazanan eşin net geliri artacak. Örneğin, ayda 4 bin ve 2 bin avro brüt gelire sahip bir çiftin durumunda, vergi sınıfı 4 uygulandığında, yüksek gelirli eşin net kazancı ayda yaklaşık 290 avro azalırken, düşük gelirli eşin net kazancı yaklaşık 230 avro artacak.

Yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği henüz netlik kazanmadı. Yasanın yürürlüğe girmesinin, Maliye Bakanlığı'nın bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalarının hızına bağlı olduğu ifade edildi.

Geri Dön 24 Şubat 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN