Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Mayıs 2024 Perşembe

Vergi geliri düştü, hükûmet kemer sıkacak

Almanya'nın vergi geliri düştü. Koalisyon ortakları arasında, bütçenin neresinden tasarruf edileceği konusunda anlaşmazlıklar var.

FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner, federal hükûmetin 2025 federal bütçe taslağını temmuz ayında kabul etmeyi planladığını belirtti. Lindner, ZDF’e verdiği röportajda; güvenlik, ekonomi ve eğitime yatırım yapmak istediklerini vurguladı. Ancak koalisyon ortakları için bütçede asıl sorun, nereden tasarruf yapılacağı konusundaki anlaşmazlıklar.

Vergi gelirlerine ilişkin kötü haberler de geldi. Federal, eyalet ve yerel yönetimler, gelecek yıl tahmin edilenden 21,9 milyar avro daha az vergi geliri elde edecek. Lindner, gelecek yıl için öngörülen 995,2 milyar avroluk vergi geliri için teşekkür ettiğini, ancak elektrik vergisi ve ücret gelir vergisindeki azalma nedeniyle bu tablonun beklenir olduğunu söyledi. Ayrıca, giderlerin gelirlerden daha hızlı arttığını ve bu duruma karşı harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

"Peru'daki her bisiklet yolunu ödeyemeyiz"

Yeşiller ve SPD'den politikacılar, sosyal bütünlüğe zarar verecek kesintiler konusunda uyarıda bulunurken, Lindner özellikle sosyal konularda kararlı bir duruş sergiliyor. "Silahlı kuvvetlerimiz, ulusal savunma ve ittifak savunması için çok şey yapıyoruz. Almanya, Ukrayna'nın en büyük ikinci destekçisi. Almanya sorumluluğunu yerine getirecektir. Bana kalırsa, mevcut 2024 bütçesi de dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabiliriz" dedi.

Tasarruf planlarına ilişkin olarak Lindner, “Bundeswehr ve Ukrayna için evet, ancak artık Peru'daki her bisiklet yolunu Alman vergi mükelleflerinin parasıyla ödeyemeyiz” şeklinde konuştu.

Lindner'ın bütçe ve tasarruf planları, Almanya'da kamu maliyesi ve sosyal harcamalar konusunda ciddi tartışmalara yol açmış durumda. Bu bağlamda, servet vergisi gibi alternatif gelir kaynaklarının değerlendirilmesi de gündeme geliyor.

Geri Dön 23 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN